| anonim_4396 a întrebat:

Eu vineri dau examenul auto, proba practică (orasul) si sunt foarte emotiva. Deja am emotii, nici nu vreau să mă gandesc ce panicata voi fi în ziua aia. D-asta aș vrea să-mi recomandați voi niste calmante pe baza de plante, de preferat, pentru că celalalte induc somnolenta si n-aș vrea să adorm la volan. Initial mă gândisem la extraveral dar dupa ce m-am informat mai mult, am renuntat la ideea asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Extraveral contine fenobarbital, un somnifer foarte puternic. Are si plante dar nu e o alegere potrivita. Oricum cele din plante nu vor face nimic. Ar trebui să încerci ceva anti panica, în doze mici nu sedeaza. Il poti lua cu o seara inainte si ziua nu ti mai trebuie caci odihna te energizeaza si iti potolește din emoții.

| alina2k18 a răspuns:

Nu lua medicamente, tu in ziua aia trebuie sa fi mega atenta nu somnolenta si cu simturile amortite, majoritatea pastilelor asta dau.
E normal sa fi panicata si sa ai emotii, mai toti viitorii soferi sunt asa la proba practica, poate aia care au dat de prea multe ori sunt mai relaxati laughing
O sa fie bine, sigur nu faci greseli daca esti pregatita, eu iti doresc succes!

| Sonia822 a răspuns:

Distonoplant de la fares. Nu-ti da somnolenta.
Dar trebuie sa stii ca daca ai asa emotii, e bine sa mai faci vreo 40 ore de cursuri, pentru ca nu sh ce mamaliga faci singura pe strazi. Ori stii, ori nu stii. Cine nu stie, are emotii. Nu poti sa omori pe strada 3 oameni si sa spui aveam emotii, am emotii la volan.

| anonim_4396 explică (pentru Sonia822):

Nu am emotii la volan, am emotii pentru că nu stiu ce fel de politist voi avea la volan. Te poate depuncta si pentru că ai depășit viteza putin sau că mergi prea incet, că nu faci din prima parcarea, întoarcerea sau chestii minore.

| Sonia822 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestiile care ti le-am recomandat ajuta, si au efect rapid. Efectul tine 2- ore jumate, eu asa am simtit, si actioneaza f rapid, 10-15 min. Sunt singurele care au avut efect la mine, orice alt medicament e pentru nevrozati, ii trimite la somn sa se calmeze.
Asa arata pastilele: https://fares.ro/produs/distonoplant-n152-capsule/

| DOOOPX a răspuns:

Poti intreba la farmacie.