| Georgiana333 a întrebat:

Fetita mea de 3 ani a racit cumplit si suntem in Mamaia nu stiu ce sa fac si ce sa ii cumpar de la farmacie.Are febra, tuseste foarte tare, ii curge nasucul, etc.Nici nu mai vrea sa manance...Sa ma intorc oare acasa sa o duc la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zacrazy a răspuns:

Nu stiu unde stai, dar daca esti la sute de km de casa, ai putea sa dai o fuga in Constanta la spital. Pregatesti o "atentie" si sigur te baga cineva in seama daca le explici situatia. Sanatate multa celei mici!

13 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Trebuie sa mergeti la urgenta in Constanta sa o consulte un medic.
Pana atunci mergi la o farmacie in statiune si intreaba daca nu va poate recomanda farmacista un antibiotic.De asemenea ia nurofen(sirop)pentru febra si un sirop de tuse.
Insa trebuie neaparat sa o vada un medic sa nu se agraveze.Multa sanatate!

| Sin a răspuns:

Mergi la medic, e posibil sa fii racit din pricina curentilor de pe mare.

| cami_5314 a răspuns:

Draga mea, sa stii ca desi in mamaia nu sunt spitale in constanta sunt. Si au si serviciu de urgenta, asa ca da o fuga pana acolo daca crezi ca te depaseste situatia. Daca are febra eu zic ca intai sa ii dai niste panadol sau sa-i pui niste supozitor pentru copii cu paracetamol. Febra este foarte periculoasa pentru un copilas asa de mic. Acum depinde si cata febra are, ca daca se face aproape de 39 40 nu mai sta nici o secunda si du-o la urgente. Daca nu are febra asa mare si crezi ca poti sa ajungi la farmacie, farmacii din mamaia nu stiu dar stiu una exact la delfinariu. intrebi pe cineva, eventual pe domnul de la ziare sa te indrume. Pentru restul simtomelor intreaba la farmacie.
Deci ma repet, daca ai impresia de ceva mai grav fugi la spital in constanta!
Multa sanatate

| cami_5314 a răspuns:

@LadyMaia am copil de 3 ani. Nu stiu daca o sa se imbolnaveasca sau nu dar este obligatia mea, ca parinte responsabil ce ma consider, sa am la mine o trusa de prim ajutor, cu cateva medicamente esentiale(paracetamol, nurofen, un siropel de tuse, smecta, saruri de rehidratare, rivanol, bebanten, bandaje etc etc...) si un minim de cunostinte la ce se foloseste fiecare, cu un numar de telefon de la medicul meu de familie, si in special atitudinea si mintea ca sa fac tot ce trebuie sa-mi fac copilasul bine in caz de boala, nicidecum sa intreb pe forum cum si in ce fel.
Numai respect pentru @gabrielă, care a avut curajul sa spuna ceea ce am gandit dar nu am putut sa spun.

| Zazu a răspuns:

Dumnezeule mare, si tu stai cu fetita si nu stii ce sa faci?
Oare sa te intorci acasa, oare ce? Mai, esti culmea, nu ai luat cu tine paracetamol, pleci cu un copil dupa tine si nu ai minimul necesar? Cum iti poti asuma o asemenea responsabilitate? Oare nu e mai bine sa te duci pana la farmacie si sa-i cumperi ceva, orice minut pierdut la un copil cu febra poate fi fatal.Trebuie sa bea multe lichide, nu o forta sa manance, si scoate-o la aer, nu o infofoli cu nimic, ii poti face baie in mare de cate ori se urca febra.

| EUSIATIT a răspuns:

Sirop de tuse [eventual peritol pentru febra. poate are rosu in git de aceea nu vrea s amai manince. mergi la un mediceventual la clinica privata nu lasa micuta aia sa nu se agraveze.sanatate

| smaranditza a răspuns:

Cumpara CALPOL 3+, e o solutie de paracetaml pentru copii;; a fetita mea da rezultate fff bune; apoi, neaparat comprese reci pe frunte, chiar cu forta!, dar neaparat!
daca nu scade temperatura, maine dupa amiaza o duci la doctor; farmacii non stop gasesti destule in constanta!
aveti grija de voi, pooop

| Cineva! a răspuns:

Daca e chiar asa de rau, probabil ar trebui.La varsta ei cred ca e destul de periculos.
Daca mai stati putin acolo[gen cateva zile]poti incerca cateva remedii naturiste.
-Pentru tuse:Cea mai buna este infuzia din frunze de patlagina: doua lingurite la o cana de apa fiarta, din care se consuma doua cani pe zi, cu lingurita;

Infuzie de plamadica: doua lingurite la o cana de apa fiarta, din care se consuma 2-3 cani pe zi;

Infuzie din muguri de pin: o lingurita de muguri de pin proaspeti sau uscati, la o cana de apa clocotita, din care se consuma 2-3 cani pe zi, indulcite cu miere de albine;

Infuzie de coada-soricelului: doua lingurite de flori la o cana cu apa clocotita, din care se consuma 2-3 cani pe zi.
Daca tusea este uscata trebuie consumate multe lichide.

Infuzie de tei: 1-2 linguri de flori de tei, la o cana de apa fierbinte din care se consuma o jumatate de pahar din acest ceai, de trei ori pe zi, intre mese.

O reteta indicata si cu bune rezultate este mierea cu lapte fiert.
Se dizolva 50 g de miere zaharisita intr-o cana de lapte dulce fiert la care se adauga un galbenus de ou proaspat, apoi se bea cu inghitituri mici. In tratarea tusei mai este folositoare si tinctura de propolis, astfel: 60 g de propolis la 200 g alcool, din care se iau cite 15-30 picaturi de trei ori pe zi, inainte de mese.

In general sucurile de legume actioneaza rapid si eficient in caz de tuse. Inainte de masa de prinz trebuie consumat un amestec din suc de salata verde 50 ml si suc de usturoi 50 ml.
Se mai poate folosi si urmatoarea reteta: suc de morcov 200 ml, suc de varza 50 ml, suc de gulii 50 ml si suc de telina 50 ml.
Foarte indicat si cu bune rezultate in terapia acestei boli este si maceratul din 8-10 smochine si 5-6 curmale, intr-un litru de apa sau lapte dulce timp de 8 ore.
Se incalzeste apoi usor lichidul si se consuma impreuna cu fructele.
Tusea e un simptom ce nu trebuie tratat superficial, ci cu mare atentie.

Pentru febra- Sucurile din fructe si legume (numai diluate) sunt de
preferat compoturilor sau supelor de post; cele din
carne sunt neindicate, pe toata durata febrei.
Pastrarea in camera a unei temperaturi moderate
(pentru sugari 20 grade C); umidificarea si aerisirea
zilnica au logica lor.

Alte mijloace de tratament: vitamine (A, E, C, B12,
B1, B6), minerale (magneziu, potasiu, calciu s. a.).
Durerea de cap se poate ameliora cu felii de cartof
crud, legate pe frunte, 1-2 fiole algocalmin, zilnic,
pe toate durata febrei si comprese cu apa rece pe
frunte, repetat.

Poti intreba si in farmacie, iti va spune farmacista.
Aaa, si este interzis efortul fizic.

| ღAnamariaღ a răspuns:

Nu este doctor in Mamaia? Du-te cumparai NUROFEN!

| RUMBURAK a răspuns:

Pai... tu ce zici? normal ca trebuie sa o vada un doctor.nu te juca cu sanatatea copilului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, tu poti sta linistita sa ne intrebi pe noi si fata poate face convulsii, parinti inconstienti, nici cand are fata 3 ani nu stii ce trebuie sa faci? Poate daca ai timp si nu te plictisesti treci si pe chat, mai e una acolo care sta de dimineata si pana noaptea, si se intreaba de ce copilul e agitat si nu doarme noaptea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, mai stai la soare, poate ii face bine. Doar ai platit excursia, nu?

| LadyMaia a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic...am o sora de 3 ani si vreau sa zic ca mama nu o ia la mare cand mergem... poti sa o duci la vreun spital prin constanta. dar totusi, Gabrielă poate parintii nu au stiut ca se va imbolnavi.de unde sa stie inainte?