| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Help me.
Ce remedii mai folosiți sau ati folosit pentru fisura anala care nu vrea sa treacă? Ajutor.
Nu vreau sa ajung la operație.
Folosesc procto glyvenol dat de dr proctolog.
Dar tot nu trece

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Trebuie sa ai scaun normal! Constipatia (dar si diarea) poate cauza fisura anala.
2. Cumpara si foloseste unguent "Hemorzon". Ieftin si foarte eficace!

| Elysaelaa2393 a răspuns (pentru Bula):

Da de obicei am probleme cu scaunele
Nu știu cum sa reușesc sa le reglez

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Elysaelaa2393):

Daca ne-ai povesti un pic si ce/cand maninci dar si despre ce regim ai (lucru pe scaun/miscare, de-astea), am putea si noi sa te ajutam cu ceva sugestii.

| Bula a răspuns (pentru Elysaelaa2393):

Cu alimentatia corecta.
Daca ai constipatii, atunci mananca multe supe /ciorbe cu legume fierte in ele, evita sa mananci mult orez, carne (prajita), afine etc., care fac constipatie.
Daca ai diaree, atunci este exact opusul.
Merele este un fruct care regleaza scaunul.

| Elysaelaa2393 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sunt acasă cu fetita... nu muncesc
De mancat nu prea mănânc... mănânc haotic și nu beau f multă apă mai spre deloc. Acum am început sa mai beau
Încerc sa mănânc supe ciorbe si fructe

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Elysaelaa2393):

OK, deci acasa. Fa cit mai multa miscare. Macar o inviorare de dimineata. Bea apa. Minim 2 l pe zi. Maninca fructe si legume, cit mai putine prostii procesate gen mezeluri.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am avut fisura anala. Am rezolvat problema constipatiei si apoi m-am operat. 13 zile de dureri groaznice. Apoi parca mi-a luat cu mana. M-am operat in Hungaria. Medicul care m-a operat, profesor universitar in varsta, care mi-a spus sa uit de hartie igenica. Ma spal cu apa calda si sapun. Pentru hemoroizi (sunt mai intotdeauna asociati cu fisura anala) am luat din Hungaria, Reparon. Este un unguent la circa 30 si ceva de lei. Dupa cateva zile n-am mai avut usturimi de hemoroizi. S-ar putea sa fie bun si la fisura pentru ca asa scrie pe el. https://reparon.hu/reparon/ si https://benu.hu/shop/reparon-herbal-vegbelkenocs-25g
Vad ca acum este circa 43 lei. Nu am gasit farmacie sa trimita in Romania dar eu sunt la 13 Km. de Hungaria.

| Freya1 a răspuns:

Din păcate doar medicul poate sa îți de-a remediul cel mai bun.Si mai ales sa ai răbdare.

| Elysaelaa2393 a răspuns (pentru Freya1):

Da mi-a dat crema dar nu trece

| Freya1 a răspuns (pentru Elysaelaa2393):

Pai trebuie timp pentru asta.
Trebuie sa ai grija și la alimentație,la hidratare, sa nu te constipi, sa nu îți provoci diaree, sa îți păstrezi igiena, sa folosești produse indicate pentru asta și sa aștepți.
De cât timp ai problema?

| Elysaelaa2393 a răspuns (pentru Freya1):

2 săptămâni

| Freya1 a răspuns (pentru Elysaelaa2393):

Mai ai de așteptat o vreme.Nici hemoroizii nu se vindeca în săptămâni.

| haileewatson a răspuns:

Trebuie sa mananci legume, fructe, alimente bogate in fibre si sa bei apa, ca sa ai scaun normal. Daca tu mananci haotic si nu bei apa logic ca esti constipata mereu.

| Gabigabrielgabi a răspuns:

Bună! Doar ce a dat rezultate este Hemo Ha Gel încearcă sper să te ajute