| Anaaaaa780 a întrebat:

Buna. Ieri am căzut de la 2 m direct pe spate. Din fericire m-am tăiat numa la mana si m-am zgâriat pe spate. Dar cum am dat cu spatele a durut un pic pe moment. Astăzi când m-am trezit a început sa doara mai tare, sa amețesc și pe moment auzeam un zgomot în ureche. Când îndoi capul ma doare la gat și se duce pe coloana în jos durerea. Părinții mei nu știu, și nici nu prea vreau să știe. Pot sa pățesc ceva mai grav? Sau se poate duce durerea de la sine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Este foarte important să căutați asistență medicală imediată după o cădere de la înălțime, chiar dacă nu vă simțiți rău imediat după aceea. Nu ar trebui să încercați să evaluați singur dacă aveți o leziune gravă sau nu, deoarece unele leziuni pot părea ușoare la început, dar se pot agrava în timp dacă nu sunt tratate corespunzător. De exemplu, amețelile, zgomotele în urechi și durerile de cap pot fi semne ale unei leziuni la nivelul capului sau gâtului, iar durerea de gât poate fi un semn al unei leziuni la nivelul coloanei vertebrale. Este important să vă vedeți un medic cât mai curând posibil pentru a obține un diagnostic și un tratament adecvat.

| Anaaaaa780 explică (pentru DjSannan):

Mulțumesc mult

| DjSannan a răspuns (pentru Anaaaaa780):

Cu drag

3 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Mergi de urgenta la medicul de familie ca sa-ti dea trimitere la specialisti: neurologie, ortopedie si interne.