| meryy11 a întrebat:

Ieri mi-am pus aparat dentar dar nu e aparat pentru indreptat dinti si nu e pe exterior adica nu se vede e pe interior si ma dor dinti...nu foarte tare dar ma dorr sad cat imi va mai tine durerea? si in plus ma simt ciudat cand ma mananc....cand ma voi obisnui cu el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mOBSCENE a răspuns:

Toate persoanele care isi pun aparat dentar au dureri si simt un disconfort la inceput, dar o sa te obisnuiesti cam intr-o saptamana(mai mult sau mai putin, depinde de la persoana la persoana), trece repede. Nu te incurajez sa iei pastile, lasa sa treaca de la sine, mai ales daca zici ca e o durere suportabila. "Baba la frumusete rabda" happy. E perfect normal ce simti tu, si nici nu o sa-ti dai seama cand iti trece.

| meryy11 explică (pentru mOBSCENE):

Multumesc!

| mOBSCENE a răspuns (pentru meryy11):

Cu drag.

| Duchess a răspuns:

Durerea tine cateva zile, ia nurofen pentru durere, iar in legatura cu obisnuitul, poate te vei obisnui intr-o saptamana.

| cecilika a răspuns:

Pana o sa te deprinzi cu aparatul dentar.bafta

| CatalinaClarodent123 a răspuns:

Buna,

Senzația de disconfort, în funcție de caz și de la persoană la persoană, poate dura între 3-5 zile. Depinde de fiecare în parte și de gradul de suportabilitate. Este posibil să apară mici răni la limbă, însă există o ceară specială care se lipește pe bracket pentru a ameliora disconfortul.

Cu drag,
Cătălina
Echipa Clarodent