| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Imi puteti recomanda niste ceaiuri sau prafuri de la farmacie pentru calmare? Pentru stress. Dar sa fie foarte foarte puternice. Pentru CA bunicul meu se enerveaza zilinic si nu vreau sa faca infarct.Se enerveaza asa tare ca are dureri de cap si tensiune. Multumesc Funda pentru cel Mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca are probleme cu inima, numai un medic ii poate recomanda prafuri si ceaiuri puternice, nu poti cumpara de la cei care iti recomanda de pe internet. Nu tot ce zboara este bun pentru problemele cardiace!

| romeo78 a răspuns:

Căutați on-line gratis un medic specialist neurolog și cereți ajutorul pentru această problemă medicală a bunicului.
Ceea ce numiți "stări de nervozitate" poate ascunde o afecțiune neurologică care dă această stare de agitație.
Nu luați tratament după ureche și nu lăsați pe principiul trece.
Cel mai fericit caz este un infarct, urmat de un deces.
Dar, puteți ajunge la o stare de paralizie, parțială sau totală a bunicului și nu știu dacă fără calmante veți reuși să rezistați la a îngriji un om paralizat!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Calmocalm este un produs naturist pentru stari de nervi. Dar din ce motiv se enerveaza bunicul? Sau nervocalmin tot produs naturist le gasesti la catena.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ar mai fi Optimist plus il gasesti la farmacia Tei

| Violleta2022 a răspuns:

Bunicul tau nu are nevoie de calmante cu ceai de plante si prafulete, fiind vorba de probleme serioase de tensiune arteriala si dureri de cap, generate din diverse motive: stres, boli psihice, tumori ssamd.
Sa mearga la medic cat mai curand posibil, fiindca netrata poate face comotie cerebrala (nu infarct).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca are dureri de cap si tensiune sa mearga la un medic sa ii prescrie un tratament nu ii dai tu chestii dupa ureche citite pe net

| sierra1 a răspuns:

" prafuri de la farmacie pentru calmare? ...CA bunicul meu se enerveaza zilinic "

tu vrei să-l moștenești acum?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deci ceauri pe care să le bea bunicul? Ceai de tei, de mentă.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fiti voi mai calmi si vorbiti-i frumos. Are problemele lui personale, dacă voi ziceti că nu-l supărați.
Ceea ce vrei se prescrie doar de către medicul specialist, nu de noi.Pe bază de prescriptie medicală La farmacii, la liber, sunt doar pentru stări moderate.

Si cum o să i-l dati să-l bea (ceaiurile, prafurile)?
O să-i spuneti, ia bunicule un ceai de mentă?!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lasa porcariile si mergeti la medic pentru un consult serios. E posibil sa aiba probleme cu tiroida, si degeaba ii dai calmante...

| Emma30555 a răspuns:

La un om în vârstă e riscant sa ia ceva chiar dacă e ceva naturist fiindcă din cauza vârstei sau a altor boli pe care e posibil sa le aibă mai degrabă poate sa ii dăuneze. În mod normal medicul poate sa ii dea ceva. Poate are nevoie de tratament pentru tensiune și pentru nervi poate are lipsa de magneziu sau vitamina B dar asta poate sa zică un doctor

| dinaprilie a răspuns:

Se poate rezolva rapid si destul de ieftin..costa intre 100 si 300 lei si cam intr/o ora asa e gata..nervi free..suna la 07789898989 si intreaba de magda.

| Vântulalb a răspuns:

Se enerveaza de la prostiile voastre? Fiti mai ascultatori. La bunici nu sunteti in jungla sa puteti face ce nu faceti acasa. Si el munceste pentru ce are si ce va ofera. Nu va bateti joc de munca lui si de el ca e batran.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ne enervam noi, tinerii. Dar el? Are nevoie de liniște.
Ceaiurile sunt apa de ploaie, un consult medical.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceaiul de sunătoare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La psihiatru trebuie sa meargă dacă se enervează zilnic, poate fi în stare sa va pună viata în pericol, sa nu fie în facultatea deplina a mintii, sa nu fie conștient ce face. Xanax, dar va deveni dependent.
Poate lua ceai de sunătoare, ceai kombucha de la plafar alimentație sănătoasă, un somn mai bun, mai devreme, l-ar ajuta foarte mult, și sa se plimbe, dacă nu sa se odihnească, sa vorbiți frumos cu el, sa nu îl provocați; nu e vina lui, are o problema psihica, sau neuropdihica, început de alzheimer, epilepsie.

| dmz123 a răspuns:

Sedatif pc sau sa ia magne b6, magneziul ajuta la reducerea stressului

| dinaprilie a răspuns (pentru dmz123):

Poate daca le trage pe nas sau si le face intravenos..ca in rest.