| AndreeaMaria5627 a întrebat:

in ultimul timp m-am ingrasat foarte tare. Nu stiu exact cat am luat in greutate, insa nu imi place deloc cum arart. Ce sa fac sa slabesc? Sa incep o dieta anume sau sa fac niste exercitii fizice anume? Dau funda! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ankadiana9 a răspuns:

Cel mai bine e sa nu mai mananci dupa ora 18.00 si sa faci mult sport de exemplu eu m-am apucat acum de kangoo jumps si iti spun sincer ca poti slabi foarte repede daca te tii de sedinte. Ce trebuie exclus din alimentatia ta este painea alba, dulciurile, carnea grasa, pastele si toate produsele fainoase etc. Incearca sa bei in jur de 2 l de apa zilnic si cate un pahar inainte de fiecare masa. Apropo trebuie sa respecti cele trei mese si sa incerci sa iti fixezi anumite ore pentru fiecare masa. Ceaiul verde te ajuta foarte mult la slabit dar atunci cand il cumperi trebuie sa ai grija sa fie frunze nu pliculete pentru ca acela este ceaiul bun. Poti sa citesti mai multe despre prepararea lui pe net. Nu e scump si il poti gasi usor. Ce mai trebuie sa ii spun este ca ar cam trebui sa bei 2-3 cani de ceai zilnic.Te va ajuta foarte mult. Si incerca sa faci toate lucrurile astea pentru o luna pentru ca numai dupa aceea poti vedea cel mai bine rezultatele. (nu ca pana atunci nu ai slabi dar propune-ti sa o tii asa macar o luna si cantareste-te o data la 2 saptamani).Ok, cam atat stiu si eu. Sper sa reusesti in ceea ce iti propuihappy

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, mesteca bine si mananca mai putin ( nu exagerat de putin, dar mai putin ).

In al doilea rand, daca nu te poti tine de o dieta anume fara dulciuri sau grasimi, incepe sa mananci cat mai multe fructe, legume, rosii, ardei, castraveti, mere, pere, orice fructe, in special grephurile. te ajuta cel mai mult in slabire, impreuna cu rosiile.

In al treilea rand, incepe sa mananci de pe farfurii mai micute, pentru ca atunci cand ti se umple o farfurie cu mancare, ai impresia ca intr-o farfurie mai mica umpluta cu mancare este la fel de multa mancare ca si intr-o farfurie mai mare umpluta cu mancare. tongue

Ai mai putea sa faci ceva exercitii cum ar fi abdomenele, sau sa mergi mai mult pe jos, de exemplu daca mergi cu autobuzul la scoala, iesi din acesta cu o statie mai devreme, ca sa mergi mai mult pe jos tongue

Sper ca te-am ajutat cumva. tongue

| Lnobody a răspuns:

Sfatul meu este sa mananci orice iti place doar ca in cantitate mica. Mai pe scurt, sa mananci putin dar des. Bineinteles sa eviti dulciurile in exces. O salata de dimineata ar fi indicat. Pentru a-ti da energie pe parcursul zilei. Poti face si exercitii. De exemplu incepe cu o serie de 10 abdomene 10 genoflexiuni 10 flotari. o anumita incalzire fizica ce o poti vedea pe YouTube, mai exact tutoriale. Iar pe parcus adaugi mai mult in exercitiile fizice. Daca nu iti place sa alergi, e destul de ok daca ai face doar o plimbare de doua ori pe zi de 45 de minute.
Succes happy

| AndreeaAnca a răspuns:

Pai..ai putea sa faci sport : -sa alergi
Sa mananci mi multe fructe si legume, fara grasimi..eu nu mananc grasimi deloc..nu pot pune ca-s slaba, dar nici grasa.mie imi place cum arat. sper ca te-am ajutat