| anonim33333336666 a întrebat:

Buna! Inainte de a explixa totul vreau sa va rog sa nu luati in ras nimic de aici, este ceva serios care ma afecteaza enorm si pe mine si pe familia mea. Multumesc.
Bunica mea(nu as vrea sa o numesc asa totusi) a fost diagnosticata cu dementa iar asta e tot ce stiu, are 89 de ani si este foarte..nu stiu cum sa zic,se poarta ca un om nebun(svuze daca e prea urat spus),este agitata uneori,agresiva verbal,isi aduce aminte chestii din trecut si nu stiu ce sa mai zic,chestii de astea. Oricum,am ajuns in stadiul in care nici eu,un om calm si rezervat,sa mai suport ce se intampla ij casa mea,unde ar trebui sa imi petrec adolescenta in pace. Parintii mei imbtranesc,dar nu linistot,sunt stresati din cauza bunicii mele, mu putem pleca nicaieri ca familie, eu toata vacanta m-am trezit la ora 7 8 sa am grija de ea sa nu fuga,sa nu se raneasca,sa o ajut etc si deja devine obositor,cineva trebuie sa fie in preajma ei constant iar mama eu si tata suntem singurii care se ocupa de ea,mai are copii bunica asta a mea dar nu le pasa. Initial trebuia sa fie internata la spitalul de psihiatrie,dar cativa copii au fost TOTAL IMPOTRIVA si de atunci viata noastra este un calvar.
Va rog, ce as putea face sa scapam din aceasta situatie? Am ajuns la capatul puterilor, sincer....marturisesc nu am folosit acest site niciodata in toti acesti 18 ani dar disperarea m-a adus aici, tot ce imi doresc este sa imi vad parintii bine, sa nu mai fie stresati si disperati la fel ca mine. Ce as putea face? Sfaturi? Orice m-ar ajuta.o solutie..nu stiu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Singura solutie e internarea intr-un centru specializat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din moment ce pe restul copiilor ii doare undeva, tine de parintii tai sa decida ce este mai bine pentru ea si pentru voi! Nu are sens sa va chinuiti pana la sfarsitul vietii, nu-i ca si cum dementa se va retrage daca traieste cu voi.Suna foarte dur, dar asta e realitatea. Datoria ta ca adult e sa ai grija de propria familie, nu sa o iei razna incercand sa ai grija atat de familie cat si de parintii bolnavi. Daca bunica ar fi avut inca toate tiglele pe casa, cu siguranta situatia era alta si ati putut trai toti in liniste.

| Elena9328 a răspuns:

Consulta un medic si sa urmeze un tratament

| Smmo a răspuns:

Buna, boala de care sufera bunica ta afecteaza multi oameni batrani, chiar foarte multi. Se poate trata ca sa i se mai incetineasca evolutia, dar nu se vindeca. Chemati un neurolog acasa, sau duceti-o la un neurolog sa ii dea tratament.

Foarte multa lume in varsta face cataracta si la varste tot mai mici chiar, sa fiti atenti daca incepe sa rastoarne pahare sau sa spuna ca e seara, sau nu recunoaste culorile. Iti spun ca sa nu va certati degeaba si din asta daca se intampla si sa credeti ca e din pricina dementei si mai ales atunci va trebui supravegheata mai des pentru ca nu va mai vedea bine. De boala asta se opereaza si isi revine.

Imi pare rau de tine, la 18 ani urmeaza examene si o sa ai parte de stress si pe partea asta, dar pentru bunica ta chiar asta trebuie facut, stat mereu cu ochii pe ea. Trebuie sa aveti grija si sa manance bine (pentru ca daca uita ori o sa vrea sa manance mai des, ori dimpotriva) si sa nu cada - ca pe urma e mai rau. Una din manifestarile bolii este dorinta de a pleca de acasa, alta este uitarea, alta sunt accesele de furie, in stadiile mai avansate este posibil sa va confunde cu parintii ei sau sa va considere straini, mai sunt si alte manifestari pe care nu vreau sa ti le zic.

Internarea la psihiatrie nu va poate ajuta decat temporar, iar la azile este foarte scump si nu sunt tratati prea bine, dupa cum s-a auzit. Daca parintii tai sunt de acord, un singur lucru puteti face si va sfatuiesc, sa chemati pe cineva sa mai stea cu ea cand voi nu puteti, ruda sau nu.

Nu neglijati sa va luati pe rand cate o zi sa mergeti sa va relaxati, ca sa nu patiti si voi ceva. Stresul este mare si constant, ea o sa spuna tot felul de traznai despre voi, nu ii dati importanta. Ramaneti calmi.

E foarte important si o ajuta la functionarea creierului sa aiba activitati de om normal. Sa ii dati ceva de lucru, ce o mai putea face la varsta aceea, sa spele vase, sa curete zarzavaturi, sa faca niste cuvinte incrucisate, sa citeasca, sa numere cat de cat, orice o mai intereseaza si ii mai poate stimula creierul (si activitati manuale si intelectuale). Nu activitati grele, dar niste activitati. O sa se plictiseasca, dar sa ii gasiti mereu altceva. Fiti inventivi. Chemati-o sa va ajute. Intrebati-o de frati, surori, vecini, tineti-o de vorba. Oricum, batranii dorm mult, doar ca se trezesc noaptea si de dimineata si mai ales atunci trebuie sa fie cineva cu ochii pe ei.

Ar fi bine sa aiba numele, adresa si un numar de telefon la ea pentru cazul in care pleaca de acasa si da peste vreun necunoscut si nu mai stie sa se intoarca. I le scrieti pe ceva sa le aiba la indemana, pe langa buletin. Puteti si sa ii coaseti pe haine, pe vreo bratara, ce accepta ea sa poarte si poarta mai des.

Daca locuiti la bloc, statul numai in casa face rau si la creier, nu se mai oxigeneaza asa de bine. Stiu ca este greu si riscant, dar daca o poate scoate tata o zi pe saptamana din casa la plimbare o sa ii faca bine. Tu, ca tot mai iesi din casa, daca treci pe langa vreo biserica, intra cand poti si da cate un acatist pentru sanatate pentru voi toti, cate un pomelnic si cate o lumanare.

Poti gasi aici alte informatii despre boala bunicii tale, desi diagnosticul clar il va putea pune doar un medic:
https://www.medlife.ro/......-tratament
https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/alzheimer
https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/dementa
https://www.medicover.ro/......,655,n,295
https://www.neuroaxis.ro/dementa-senila-ce-este-si-de-ce-apare/