| andrada3421 a întrebat:

Am o problema. Cred. De câteva luni ma gândesc sa ma sinucid in fiecare zi și nu știu ce sa fac. Am vorbit și cu părinții mei despre asta și m-au dus la medic. Medicul a recomandat internarea iar părinții mei nu sunt de acord. Ce sa fac? Simt ca dacă rămân acasa o sa fac ceva ce poate o sa regret. Țin sa precizez ca am mai fost internata la psihiatrie in trecut.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gândurile și sentimentele negative se dezvoltă când ai timp de ele.
Ce poți face fără internare. Meditație zen, găsești în orașul tău sau online. Să schimbi anturajul, să adaugi un ONG în care să ajuți oamenii, voluntariat. Să faci sport, jogging, plimbare. Să adopți un cățel, o pisică. Să cauți să te bucuri de lucrurile, evenimentele mici din viață.Să cauți un prieten. Să faci planuri de viitor pe 50 de ani de acum încolo. Să citești De veghe în lanul de secară de Salinger, unde este un adolescent ca tine. Să citești Învinge depresia. Să vorbești cu bunica ta daci ai despre cum a fost viața ei. Să ții un jurnal zilnic în care să îți notezi întâmplările și gândurile și să le analizezi cum se formează și de unde vin. Să te ții 5 minute de nas și să nu respiri pe gură, ca să simți că corpul tău vrea ca tu să trăiești. Să cauți telefonul copilului din localitatea, județul tău.

| OldSoul a răspuns:

Dpdv logic, daca e sa te sinucizi, nu o sa mai ai cum sa regreti dupa. rolling on the floor
Bene, asta daca-ti reuseste, ca daca nu-ti reuseste o sa fie naspa, o sa vezi suferinta, dezamagirea si frica celor apropiati tie, daca mai ramai cu ceva semne o sa incepi sa regreti si tu prostia pe care ai incercat sa o faci, si asa mai departe.

| Furnicuta000 a răspuns:

Poate de data asta va fi mai bine.
Vezi ca e un sanatoriu la Predeal foarte bun, acolo ai si o gramada de activitati pe care le poti face si o sa te ajute foarte mult, in plus muntele face bine. Trebuie sa platesti dar am auzit ca merita fiecare ban. Incearca sa te interesezi despre asta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| eckblume a răspuns:

Mergi la un psiholog clinician (recomandat). In acest fel nu vei fi internata.
Cauta pe internet programul recovery sau TEL VERDE antidepresie: 0800080020
Ai niste ganduri obsesive. Ceva te-a marcat psihic (cred). Noi, oamenii avem capacitatea de a ne adapta. Fiecare intalneste la un moment dat obstacole in viata. Aminteste-ti de momentele frumoase din viata ta. Trecutul e trecut. Prezentul e in mainile tale.

| Petru535 a răspuns:

Păi, daca spui ca părinții tai nu sunt de acord, ar trebui sa mergi la un psiholog si sa te consulți cu el, sa vorbesti despre depresia ta si de ce vrei sa te sinucizi. Acuma, nu vreau sa-ti spun lectii de viata sau asa, doar ca, indiferent de ce se întâmplă, n-are rost sa te gândesti la sinucidere. Gandeste-te cate lucruri frumoase poti face in viata, fa un sport, sau ceva la care te pricepi, e greu intr-adevar, dar, odată si odata va iesii soarele si pe strada ta. Doar gândește pozitiv, sau macar încearcă. Mult succes!

| NoDepression a răspuns:

Buna, am putea vorbi daca doresti lasa-mi o adresa de contact (imi poti trimite o felicitare si sa scrii acolo )