| Rumi a întrebat:

Intrebare de fete. De cateva zile imi curge din vagin chestia aia alba dar cu firicele de sange prin ea. Ce inseamna, ce cauzeaza chestia asta, si cum o pot vindeca? Mersi mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu este menstruatie, du-te urgent la ginecolog. Poate fi o infectie sau o rana pe col.

| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa consulti un medic ginecolog, poate fi semnul unei infectii sau al unei leziuni mai severe. http://www.i-medic.ro/......nstruatiei

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă ai, dacă ai CM/menstruaţie şi, în caz afirmativ, în ce "perioadă" eşti acum...

"Scurgerea vaginală alb gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Bănuiesc că, ÎNCĂ, nu ai avut menstruaţie şi urmează să-ţi vină PRIMA menstruaţie/menarha!

TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Cel mai probabil, URMEAZĂ să-ţi vină menstra!

Secreţia vaginală "cu firicele de sange prin ea" poate fi un simptom premenstrual, care apare cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Toate cele bune.

| Rumi explică (pentru bursuc001):

Mie mi-a venit de la vreo 9-10 ani si deja am 12. Si da, ar trebui sa imi vina din nou peste 10 zile deci iau in considerare si raspunsul tau. Mersi mult!

| bursuc001 a răspuns (pentru Rumi):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

| Azµre a răspuns:

Mergi la medic, poate fi vorba despre o infecție

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este vorba de secretie vaginala!
Spuneai ca ai observat ca slipul tau se pateaza cu aceasta substanta vascoasa alb-galbuie.Aceasta secretie provine din vagin, fiind perfect normala.Ea previne uscarea vaginului, protejandu-te impotriva infectiilor.Majoritatea fetelor remarca aceasta secretie cu o vreme inaintea primei menstruatii.
Secretia e naturala si sanatoasa-si mama ta o are!
Cantitatea de secretie variaza pe parcursul ciclului menstrual, de la femeie la femeie.Majoritatea femeilor observa o secretie mai abundenta la jumatatea ciclului, cam in aceeasi perioada cu ovulatia(cand un ovul e eliberat de ovar), ceea ce se intampla de obicei cam cu 14 zile inaintea menstruatiei.Vei avea secretie o mare parte din viata ta adulta.Protejslipurile pot fii folosite zilnic pentru a te mentine proaspata, curata si a te simti confortabil!
Daca apar si mici firisoare de sange, indica o mica infectie.
Te pup!

| AlinnaAly a răspuns:

Buna! Ai foarte mare grija. Scurgerile sunt de doua feluri, cele normale si cele care trebuie sa iti puna semne de intrebare. In cazul tau, nu este vorba de o secreti normala, daca contine si firicele de sange. Poate fi datorata unei infectii cauzata de o bacterie cu transmitere sexuala (daca ti-ai inceput viata sexuala). Poate fi vorba si de o rana pe colul uterin. Mergi la medic. Acolo ti se va prescrie un tratament daca este vorba de infectie, iar daca este vorba de o rana pe col va fi cauterizata. Multa sanatate!

| VreiTelefoaneIeftine a răspuns:

Pentru dumnezeu, vrei un telefon?