| Crissu123123 a întrebat:

Intrebarea asta e adresata fetelor si femeilor, imi intarzie menstruatia de aproape 2 luni, este prima oara cand mi se intampla sa imi intarzie atat si tin sa mentionez ca nu sunt gravida. De 3 zile am sangerari dar foarte putin si nu sunt permanente. Daca vi s-a intamplat sau ati auzit va rog sa imi spuneti si la doctor o sa ma duc dupa sarbatori daca nu imi vine! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice intarziere de o luna sau dereglari repetate de peste 2 saptamani au la baza probleme care trebuie rezolvate in faza de inceput, sa nu se agraveze!

Incearca sa mergi la medic inainte de sarbatori, nu peste inca 3-4 saptamani!
Daca cumva totusi esti insarcinata, dupa sarbatori deja poate fi tarziu si pentru evaluarea sarcinii, mai ales daca este nedorita. La fel, in caz de existenta unei malformatii, evolutia poate fi rapida si chiar periculoasa!

| Mayar a răspuns:

Se poate intampla asa ceva daca, de exemplu, ai schimbat clima: ai mers de la munte la mare - e diferenta de altitudine, presiune, etc - si eu am patit sa imi intarzaie o luna cand am facut asemenea schimbare, mergand in concediu.
Poate te-ai mutat in alta parte, ai mers in vizita, etc - intr-un loc foarte diferit fata de cum era obisnuit organismul tau.
Ai ridicat ceva foarte greu?
Alimentatia ta nu e ceea ce are nevoie organismul? Nu te hidratezi indeajuns?
Din ce zici tu cu sangerarile acelea: ti-a venit ciclul, dar iti curge atat de putin, incat nu mai ajunge sa iasa afara, decat foarte putin, uneori sub forma de ceva uscat, cremos, maro, etc. Am mai patit si eu asa, nu e nicio problema. Adica, la mine a fost influentat de frig, desi ma inbracam gros.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un GINECOLOG!
Sanatate maxima si Craciun fericit!

| Andreeush a răspuns:

Poate ai dereglari hormonale dar cel mai sigur ar fi sa mergi la un medic.

| ibaal a răspuns:

Nu esti insarcinata pentru ca stii sigur ca n-ai avut relatii intime!? Sau pentru ca ai luat si efectuat un test de sarcina din comert!?
Exista si menstra peste sarcina! Este posibil,daca ai avut contact sexual, in zilele fertile(cu risc mare de sarcina), sa ai un bebica acolo, insa hormonul gonadotropina corionica umana (HCG-ul), sa fie secretat in cantitati mici si sa nu apara la test. Doctorul te va scoate din ceata in urma consultului.
Sanatate!

| Dori09 a răspuns:

Poate ai racit, trompe infundate, chist ovarian, trebuie sa mergi la medicul tau sau orice medic ginecolog pentru un control amănunțit, sau daca iei anticonceptionale iar poate deregla (la unele femei regleaza) menstruatia.
Multa sănătate.
-Sărbători fericite!-