| AnneM123 a întrebat:

Buna, la ce medic pot merge pentru a vedea daca am hemoroizi? Ma confrunt cu problema asta de ani de zile, eman un miros de fecale in unele momente... mi-a distrus viata, am o igiena foarte buna, este ceva din corp. si acum cateva zile am citit despre hemoroizi ca ar putea fi un simptom mirosul, desi nu ma doare, am o umflatura mica langa anus. nu stiu la ce medic sa mai apelez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Hello! Teoretic te poate ajuta și medicul gastroenterolog, dar cel mai bine ar fi să mergi la un medic proctolog. Proctologia se ocupă cu toate problemele ce țin de anus, deci mergi țintit. Multă sănătate!

| Violleta2022 a răspuns:

Mirosul urat de fecale nu este de la hemoroizi, ci de la mancarea proasta pe care o mananci de foarte mulat vreme.
Cat despre hemoroizi aceia se fac tot de la mancarea nesanatoasa si lipsita de bacterii sanatoase, care produc constipatie si ulterior hemoroizi.

Procedura se numeste COLONOSCOPIE si se poate face la clinici pariculare
https://www.sanador.ro/colonoscopie

| Violleta2022 a răspuns:

Eu ti-as recomanda un tratament de 3 saptamani cu ARGILA si vei scapata de tot ce este rau si putrezit in intestine, reglandu-ti si sistemul digestiv, dar si curatandu-ti intestinele de toxine.

https://www.paradisulverde.com/blog/cura-cu-argila/

Daca ai nelamuriri intreaba-ma, ca te pot ajuta, eu am facut de multe ori aceasta cura de detoxificare, care-i benefica de la creier pana in varful picioarelor.

| doctorandus a răspuns:

Poate si medicul de familie sa se uite, daca nu te lamureste te trimite mai departe.

| relian a răspuns:

Daca ai ce spui,atunci nu mai trebuie sa te duci la nici un medic, ai hemoroid, ala este ce spui afara, dar e mai mult inauntru.
Sa scapi de probleme trebuie sa te operezi, adica se elimina ala chirurgical.
Aia e tot, nu mai bate drumu la doctor ca nu ai de ce.Umflatura aia, ala e o parte din hemoroid.Grantat,nu dau cu presupusu sau co fi co pati.
Deci aia ai, mai hemoroid.Nu mai cauta ca nu exista leac de asta unguente, rahaturi ce o sa gasesti pe net, nu exista rezolvare decat daca este eliminat, restul is povesti, basme.

| Freya1 a răspuns:

La un medic proctolog.

Hemoroizii apar din cauza constipației frecvente, sau conice, diaree în mod repetat, statului mult în șezut, sau în picioare și multe altele.Nu poți exclude nici o problema de timp gastro, se poate sa fie și de acolo problema.
Încearcă la medicul de familie, spune-i problema ta și te va îndruma el către un specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru hemoroizi, medic proctolog dar nu am auzit ca hemoroizi sa influenteze mirosul ci mai degraba mirosul foarte puternic poate fi cauzat de niste probleme digestive, pancreas, intolerante, etc. care pot duce la aparitia hemoroizilor.
Vorbeste cu medicul de familie, poate te trimite el unde trebuie(medic gastroenterolog, croprocultura, etc.).

| AnneM123 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai. nu am dureri sau mancarimi, doar mirosul

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

AnneM123 --> Cauta mai intai pe Google sa vezi de la ce apar HEMOROiZii si cauzele lor legate de mancare, stres, igiena, stat mult pe scaun, lipsa de sex, mancaruri foarte condimentate, inclusiv cosuri si infectii in zona anala si o sa vezi ca femeile in general fac cel mai frecvent asta cu hemoroizii, mai putin barbatii. Cei care sunt grasi si nu fac miscare iar sunt predispusi la asa ceva sa faca. Igiena este destul de importanta si daca dupa stergerea cu hartia higienica te mai stergi apoi si cu vreo 2 servetele umede cu alcool poti preveni aparitia lor - se poate face in zona anusului si curatare-dezinfectare cu LiSTERiNE de la farmacii care este un produs pe baza de alcool gen spirt dar mult mai puternic si eficient inclusiv este eficient daca se foloseste in cantitate mica si la taieturi ca dezinfectant. Mancarurile care te constipa cum ar fi cascavalul, branza, multa paine si cartofii pot produce fisuri anale, sangerari, pot aparea niste basicute care se maresc si puroiaza si de aici daca aceste cosuri si basicute nu sunt tratate rapid ori prin stoarcere si dezinfectare apoi, ele se maresc, se intaresc si apoi apar acele dureri. Totodata si imbracamintea stramta pe fund care tin fesele apropiate si presate sunt o alta cauza si merge mana in mana cu transpiratia si cu exesul de sare care prin eliminare prin porii pielii produce iritatii si basicute. Prevenirea este simpla - haine mai lejere in zona fundului, mancaruri mai putin condimentate, stat mai putin pe scaun si facuta miscare, dusuri regulate si pe langa Listerine la farmacii mai sunt si acele Alifii Chinezesti de tipp balsam (sunt ori la cutiute mici rosii si alifia este rosiatica, insa cele mai bune sunt la borcanele mici din sticla cu un capar auriu cu un tigru simbol pe el si alifia este si rosie si alb-verzuie - asta verzuie este cea mai indicata in prevenirea hemoroizilor), si aceste alifii au efect si este recomandat a se unge putin in zona anusului inainte de culcare. In rest toate cele bune pentru tine si sanatate. Ca informatie pentru tine - operarea de hemoroizi este indicata cu LASER insa in unele cazuri apar recidive, adica si dupa operatie in unele cazuri hemoroizii reapar. Unii microbi si bacterii se pot lua si prin sex an*l care e mai frecvent in zona feminina - ciuperci, bacterii, microbi si chiar anumiti virusi se pot transmite de pe capul penisului direct in zona anusului direct prin sex an*l sau indirect prin sex vaginal prin pozitia pe-la-spate distanta intre anus si intrarea in vagin prin labii fiind foarte mica. Cei care fac cel mai des hemoroizi sunt femeile ce lucreza pe la birouri si stau mult pe scaun inclusiv soferii care conduc zilnic foarte mult si cazuri sunt si in zona taximetristilor.