| Ana96nico a întrebat:

Buna, luna trecuta am luat pastila de a doua zi.
Dar luna acesta nu mi-a venit menstruația, am facut 4 teste de sarcina toate negative, am dureri de sâni si durerile ce ar prevesti menstruația dar nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala care spulbera-distruge un ovul fecundat.

Aceasta bomba hormonala are o sumedenie de efecte negative grave, care iti dau peste cap menstruatia si ovulatia pe urmatoarele 6-12 luni, in care nimeni nu va sti cand vor veni acestea.

Daca te interesai din timp ce efecte negative dezatruoase are pastila de a doua zi, nu mai veneai acum sa ne spui ca-ti intarzie ciclul, fiindca numai Dumnzeu stie cand mai vine si asta pentru urmatoarele 6-12 luni.

O alta pastila de a doua zi nu mai este posibila sa o iei in viata asta, fiindca poate afecta tot aparatul tau reproducator, declansand formarea de chisturi ovariene, fibroame uterine si chiar cancer ovarian sau mamar.

Folisiti amaratul ala de PREZERVATIV ca nu va musca, mananca sau doare, protejand 100% impotriva sarcinilor si BTS-urilor si NU are nici un fel de efecte secundare!

| dullcat a răspuns:

Este normal sa intarzie, probabil menstruatia nu s-a reglat.Iar daca da, pastila de a doua zi a dat-o iar peste cap. Tine evidenta zilelor si daca tot stai cu stres, poti merge la medic luna urnatoare, in caz ca nici atunci nu-ti vine perioada delicata.

| Ana96nico explică (pentru dullcat):

Sunt deja 24 de zile întarzire...

| dullcat a răspuns (pentru Ana96nico):

Am inteles.Am patit si eu sa fie luni in care nu mi-a venit deloc, pe la 23 de ani, doar ca nu mi-am facut griji, fiindca nu incepusem viata sexuala in adevaratul sens.Totusi, te sfatuiesc sa mergi la medic daca persista.Eu nu am fost, dar ar fi trebuit sa merg, preventia e importanta.

| Ana96nico explică (pentru dullcat):

Am discutat cu medicul meu.voi merge saptamana viitoare la consult

| dullcat a răspuns (pentru Ana96nico):

Super, multa sanatate.

| Giulyana_Giuly_1991 a răspuns:

E normal sa iti intarzie.E specificat sa o iei de maxim 2 ori pe an, totusi.Sa ai gija de tine si nu te panica, e ok.

| Ana96nico explică (pentru Giulyana_Giuly_1991):

Este prima data cand am luat-o ...si cred ca si ultima data ..de asta sunt si panicata si mai este o chestie ciudata pe langa sâni si acele dureri o presiune pe bazin si tot o data indisconfort

| kr.mdy a răspuns (pentru Ana96nico):

Nu ai ce sa faci, linisteste te, se intampla sa intarzie, cati ani ai?

| Ana96nico explică (pentru kr.mdy):

27 ani.da stiu ca am mai avut întarzieri dar nu atat de mult

| kr.mdy a răspuns (pentru Ana96nico):

De acea pastila te ai dat peste cap. Daca testele zic nu, atunci nu.