| Heloooo366 a întrebat:

Buna, luna viitoare plec in vacanta, dar o sa imi vina menstruatia. Cum pot sa o întârzii? Ma poate ajuta cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Există Orgametril 5mg dar îți va da menstruația peste cap după.
Tratamentul cu 1 comprimat zilnic trebuie să înceapă de preferinţă cu 2 săptămâni înainte de data aşteptată a începerii menstruaţiei. Dacă tratamentul este început la mai puţin de 1 săptămână înainte de data aşteptată a începerii menstruaţiei doza trebuie să fie de 2-3 comprimate zilnic. Totuşi în acest caz nu este de dorit o amânare pentru mai mult de o săptămână. Posibilitatea de sângerare intermenstruală creşte dacă tratamentul este început mai târziu. Astfel, tratamentul nu trebuie început mai târziu de 3 zile înainte de data aşteptată a începerii menstruaţiei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poți

| Sofer a răspuns:

Nu poți. Exista totuși ob uri sa nu ai probleme în vacanta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu poți, există OB-uri.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu se poate asa ceva. Stiu ca circula zvonuri pe net ca se poate dar nu este adevarat plus ca incercercand ai putea sa iti dai totul peste cap si sa iti strici vacanta. Foloseste ob-uri si cumpara pastile in caz de dureri menstruale, sa ai la tine.

| Gabigabyi a răspuns:

Nu poti.

| Gabigabyi a răspuns:

Vacanta nu se poate amana pana ti se termina menstriatia?