| SinPalabras a întrebat:

Ma lupt cu aceasta problema de 1 an:candidoza.Prima oara am luat un tratament la recomandarea unei prietene:canesten ovule,crema si niste pastile(doza unica).Al doilea tratament:Am fost la doctor, am facuta proba de secretie si PapaNicolau..doctora mi a spus ca am vaginita.mi a dat un tratament cu ovule(Polyginax),nimic pentru partener.A treia oara, ultimul consult(proba secretie si din col)am primit alt tratament:Un ovul lomexin de 600mg,crema lomexin, si pastile omicral. urmate si de partener.Insa de fiecare data,simptomele nu au disparut(usturimi f mari). Nici macar la ultimul tratament nu am observat vreo ameliorare, din contra.Am observat ca am perioade cand ma deranjeaza mai tare si perioade cand am impresia ca aproape mi a trecut.Chiar nu stiu ce sa mai fac si ce tratament sa mai urmez. Diagnosticul este clar.dar tratamentele se pare ca nu au dat rezultat.Nu mai zic ca viata mea sexuala este un dezastru. Daca ma poate ajuta cineva cu orice sfat este binevenit.PS:Am incercat si unele tratamente naturiste)sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy parerea mea e sa iti schimbi medicul ginecolog..cred ca e vorba despre o infectie puternica daca ai usturimi la urinare..am intampinat asa ceva anul trecut ca nu imi dadea de cap, si era o infectie urinara de mai mare frumusetea..nu ezita si fa in asa fel sa te vada alt medic.da-mi mai multe detalii pe privat.
O zi frumoasa sa aihappy

| SinPalabras explică (pentru caramela):

Usturimile la urinare au aparut de cand s-a mai racit vremea..insa cele care ma supara fff rau sunt cele din timpul actului sexual care sunt de nesuportat.Eu as zice ca este candida pentru ca am si scurgeri.M am saturat sa arunc bani pe consultatii si tratamente fara rezultat.Mai ales ca pe unde te duci nu mai stiu doctorii cum sa te faca de bani si sa te expedieze cat mai repede.

| anutza a răspuns:

Eu zici sa mai ceri sfatul si altuli ginecolog
probabil trebuiesc niste ovule mai puternice
fa-ti spalatiri cu tantum roza sau ceai de galbenele, de asemenea ar trebui sa folosesti un irigator sau o para pentru a curata bine zona.

| nico097 a răspuns:

Buna.Ai o problema serioasa tocmai ii spuneam unei fete ce sa ia, aceasta problema apare des la femei din simpla coincidenta am avut si eu dar am urmat cu neocin 5 zile dupa 3 zile m-a lasat durerea si mancarimea, dar ma spalam si inca ma spal cu ceai de musetel plus niste plicuri care le-am cerut la farmacie septovag. Sper sa iti fie de folos.

| piti77 a răspuns:

Uite ce am gasit eu, poate te ajuta
"Exista o metoda simpla, dar extrem de scumpa (6-7 sute mii) pentru a scapa definitiv de candidoza. Este usor de aplicat. O singura pastila pe nume DIFLUCAN, luata trei luni la rand, cate una pe luna. Este un antimicotic care actioneaza eficient in tot organismul si asta te scuteste de recidive. Am doua cunostinte care au scapat in trei zile de neplaceri. Mi se pare ca o poti lua compensata de la medicul de familie. Vezi ca sunt de mai multe concentratii, parca cea mai scumpa este pentru candida vaginala."
In farmaciile online este la pretul de 25 ron...probabil fata care a facut postarea s-a referit la costul intregului tratament.
Insanatosire grabnica