| ojica99 a întrebat:

ma numesc Alex, am 17 ani si in vara asta am avut o problema.
Acum 1 luna si putin, am venit de afara.M-am asezat pe scaunul de la calculator si nu stiu de ce miscam din umarul stang in sesc circular. Progresiv [ incepea din ce in ce mai tare] m-a luat o durere in zona inimii, mai exact tot pieptul. Parca imi era pus ceva pe piept. Nu puteam sa respir adanc ca ma tinea la piept [ ipoteza mea era ca sigur am ceva la inima], buun... am stat acasa am reusit sa adorm si ziua urmatoare am fost la medicul de familie. Nu ma mai tinea asa tare, dar tot simteam ca ma apasa ceva pe piept.

Am ajuns la medicul de familie si acesta mi-a dat sa fac un set intreg de analize + in control particular la cardiolog. Am facut analizele si nu am absolut nimic decat calciul care il aveam 51 la limita.

Am ajuns si la cardiolog, la o clinica particulara unde am facut eu electrocardiograf [EKG] si nu mi-a iesit absolut nimic si s-a uitat si cu un dispozitiv la inima mea si nici acolo nu aveam nimic [ gen sa imi fie blocata vreo vena etc.]

M-am linistit durerea a cam disparut, dar seara mereu eram stresat, deja intrasem in depresie, dar nu stiu de ce eu ma gandeam ca acolo mi-a spus ca nu am nimic dar totusi parca iar ma durea, puteam mereu mana la inima.

Intr-o seara am inceput sa tremur foarte tare, nu ma puteam controla. Mama s-a speriat si a sunat la salvare. A venit salvarea m-au dus la spital [ era aproximativ 12-1 ceasul] si acolo am inceput sa ii povestesc doamnei doctor tot ce am patit. Ea mi-a spus ca imi va mai face un ekg sa fie sigur ca nu am nimic si sa imi demonstreze si mie. A avut dreptate, nu am absolut nimic si mi-a spus sa ma calmez si sa ma duc acasa si ziua urmatoare sa consult cu psiholog.

Asa am si facut, am consultat cu psiholog si mi-a spus ca nu am nimic si sa incerc sa nu ma mai gandesc [eu inca ma ramas cu un tic sa pun mana la inima].

Recent dupa ce a trecut tot balamucul asta, am inceput sa am un nod in gat seara in special si la scoala, nu ma deranja cand mancam sau inghiteam. Doctorita de familie si-a spus ca si asa avea calciu scazut si am incepuitsa iau calciu cu vitamina z zinc si mg. Dupa 10 zile inca mai am dar putin, doar la scoala in special.

Eu acum iar am inceput sa ma sperii ca mai am dureri in zona inimii, la coastele de sub brat, mai am dureri si in spate in zona stanga, si eu mananc mult dar totusi am 62 de kg si mereu seara in ghioraie foarte tare stomacul dar totusi eu am mancat... Multi mi-au spus ca poate este de la stomac ca imi dau niste impulsuri la inima.

Ieri seara cand imi batea inima simteam asa ca o emotie in tot corpul. E ceva grav? Eu tot ma gandesc ca am facut 2 ekg + controlul ala amanuntit nu nu am nimic + ca sunt destul de tanar.

Niste sfaturi, cum as putea sa nu ma mai gandesc la asta?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Psihologul ala la care ai fost nu ti-a explicat cum te relaxezi cand ai un atac de panica sau cand te simti anxios? Nici cum sa combati gandurile negative?

Fie te ajuti singur, fie cauti un terapeut serios.

Ca sa te ajuti singur poti face un test de anxietate:
https://www.depression-anxiety-stress-test.org/......-test.html

Si poti citi o carte: http://www.elefant.ro/......93769.html

Ambele de mai sus sunt OK pentru varsta ta.

| ojica99 explică (pentru seth2016):

Deci in concluzie nu am nimic cu inima, nu?

| ojica99 explică (pentru seth2016):

Deci sunt sanatos in privinta inimii?

| seth2016 a răspuns (pentru ojica99):

Eu nu sunt cardiolog, sunt psiholog happy. Zici ca ai facut EKG si, din cate inteleg, o ecografie. Daca ai fi avut ceva la inimia ti-ar fi spus.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apuca-te de un sport, esti in crestere, ai acumulat stres si stare nervoasa, trebuie s ate eliberezi de ele printr-un sport care iti epuizeaza fizicul si psihicul! Mergi al sala, sau iesi la batut mingea afara, macar 1 ora pe zi, sau iesi la alergat, ori cu bicicleta, ori inot orice, dar evita computerul cat poti de mult, pentru ca acumulezi stres in loc sa te relaxezi.
Ceea ce ai tu poate fii anxietate si trebuie actionat acum, inainte sa devii depresiv si sa ai probleme mari.

| CuriousStuff a răspuns:

Salut, din nou.
Din cate vad eu problema ta nu e una fizica cat una psihica. Dupa analizele si controlale pe care le-ai facut trebuia sa se descopere ce aveai. Pe EKG se vad si problemele mai vechi iar cu echo un cardiolog vede cam orice problema la inima. Poti sa stai linistit din privinta asta... Problema ta e ca nu poti (sa stai linistit) si de aceea ar trebui sa te gandesti mai serios sa vezi un psiholog si sa faci niste sedinte cu el pentru a scapa de atacul de panica. Dar astea nu se rezolva intr-o sedinta. Du-te la alt psiholog, spune-i problema ta si sper ca o sa-si dea singur seama ca e vorba de un atac de panica, daca nu, spune-i ca tu crezi ca asta e. Si mergi la mai multe sedinte. Cum a zis si Seth, trebuie sa te invete cum sa te linistesti cand se instaleaza acel atac de panica, exercitii de respiratie, cum sa combati acele ganduri, eventual niste meditatie. Dar psihologul o sa stie mai bine dupa ce te vede.
In concluzie, corpul tau e perfect sanatos, doar ca creierul iti da de furca. Rezolvi asta si nu o sa mai ai nici acele simptome.
Multa sanatate.

| OoBunnyoO a răspuns:

Inainte de toate este bine de stiut ca un EKG arata in cazul in care exista probleme la nivelul inimii, insa de multe ori poate da gres, in cazul in care controlul nu a fost facut in acelasi timp in care au avut loc simptomele. Aproximativ jumatate dintre persoanele care sufera de angina (care nu este o afectiune in sine, insa este un semn al unei alte afectiuni) eu un EKG normal.

Totusi, daca esti tanar si nu ai cazuri in familie, care sa fi suferit de probleme cu inima la varste fragede, nu ar trebui sa fie cazul unei probleme grave.

Nu strica insa, sa consulti un alt cardiolog daca vrei sa fii sigur.

Parerea mea, insa, este ca ai atacuri de panica si de anxietate si ca nu ai o problema reala cu inima.

Este posibil ca la un moment dat sa fi avut palpitatii, sa te fi speriat si sa fi avut un atac de anxietate.

La fel de bine, este posibil sa nu fi avut nicio palpitatie, ci sa fi avut un atac de panica.

Problema este ca in urma unui atac de panica sau de anxietate, mintea intra intr-un fel de cerc vicios din care nu mai poate iesi. Iti va fi frica sa nu mai ai din nou acele simptome sau acele senzatii si din cauza acestei frici constiente, uneori chiar inconstiente, corpul tau va crea aceste simptome.

Nu exista o reteta generala pentru a nu te mai putea gandi la asta, din pacate. Sfatul meu ar fi sa continui sa iei calciul (lipsa de calciu poate sa cauzeze slabiciune la nivelul muschilor, ceea ce poate afecta si inima) si sa mergi la un alt psiholog sau un terapeut care va parcurge anumite tehnici cu tine pentru a invata care este cea mai buna metoda pentru tine ca sa controlezi aceste atacuri de panica/anxietate.

| seth2016 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

>> Nu exista o reteta generala pentru a nu te mai putea gandi la asta

Asta zic medicii. Psihologii zic ca exista, ma rog, nu neaparat retete, cat solutii. happy De la meditatie pana la combatere energica pe cale rationala.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru seth2016):

Da, insa la ceea ce ma refeream este ca ceea ce functioneaza pentru cineva, s-ar putea sa nu functioneze pentru altcineva. Pentru unii s-ar putea sa functioneze meditatia, iar pentru altii nu. La fel cum pentru unii s-ar putea sa functioneze combaterea energica pe cale rationala, iar pentru altii nu. Sunt anumite tehnici care functioneaza mai bine pe unii pacienti, decat pe altii. Din cauza asta este bine ca cineva sa incerce mai multe tehnici pentru a vedea care dintre ele functioneaza cel mai bine pentru el.

Comparativ cu o reteta pentru raceala unde un teraflu functioneaza pe majoritatea oamenilor.