| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Clara, am 12 ani si medicul mi-a prescris tratament cu supozitoare metamizol cate unul de 2 ori pe zi.
Problema e ca mama vrea sa mi le administreze ea pentru ca cica sunt copil.Iar mie mi-e foarte rusine! Ultima daca cand mi-a bagat mama supozitor aveam 8 ani si mi-a fost asa rusine ca imi venea sa plang.Numai ca atunci era pentru febra si daca nu acceptam supozitor ma ducea la matusa mea sa-mi faca injectie.
Am fost la doctor dimineata si tratamentul trebuie sa-l iau din noaptea asta.Am incercat sa o conving, i-am spus ca sunt mare si nu ma asculta.Mai ales ca unul din ele trebuie sa mi-l administreze noaptea.
Va rog mult ajutati-ma sa o conving! Chiar e normal sa-mi puna ea supozitor daca am 12 ani?
Si mai am o intrebare.Eu nu stiu cum se procedeaza.Stiu ca intrarectal, dar cum anume? Cum ajung cu mana acolo?
Dau funda si vot! Ajutati-ma va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Te inteleg, dar nu cred ca o vei convige. Ce ai putea incerca este sa ii propui ca primul sa ti-l pui de fata cu ea ca sa vada ca te descurci si asa poate va decide sa te lase pe tine cu restul.
Se baga usor, il prinzi intre 2 degete ca pe un chips si il bagi in fund, el apoi aluneca singur inauntru. Dupa trebuie sa te speli pe maini.
In locul tau nu mi-ar fi rusine. Mama ta e tot femeie, a avut varsta ta si nu e ceva jenant. Uite eu am peste 20 de ani si nu m-as feri de mama, nu am nimic in plus sau in minus fata de ea.

| oz_1736 a răspuns:

Cand mama ta sta in picioare te asezi langa ea si ii spui: uite cat de mare sunt, crezi ca oare nu mi-e rusine? Pot si singura

| JulyDreams a răspuns:

Pai daca ti-a pus la 8 ani, de ce sa nu-ti puna si la 12 ani? E o diferenta de 4 ani pana la urma. Poti sa inchizi ochii si sa-ti imaginezi ca in locul mamei e actorul tau preferat si o sa treci mai usor peste :p
Oricum cred ca dupa ce-ti pune prima data o sa inteleaga ca poti face asta singura si tu. Te asezi pe wc, relaxezi abdomenul si introduci supozitorul. Intrarectal = in rect, adica fund, vreo 5 maxim 10 cm.