| anonim_4396 a întrebat:

ma numesc Cristina, am 18 ani si am fumat asa zisa iarba legala mai exact ganja, spice, skunk, smoke timp de o luna aproape in fiecare seara si ma simt foarte ciudat cand nu fumez! Am stari de confuzie, neliniste, ma gandesc la tot felul de lucruri ciudate! poate o sa radeti dar am impresia ca am inebunit, simt ca sunt alta persoana, in corpul meu parca a intrat alt suflet, nu am cuvinte sa explic cum ma simt, imi e frica sa ma duc sa imi fac niste analize nu vreau sa se afle ca mam drogat imi e frica sa nu patesc ceva, dar am ajuns in stadiul in care numai stiu pe ce cale sa o iau imi e frica de viata numai pot sa iau unele decizii si in plus de asta am slabit foarte mult numai pot sa mananc numai pot sa dorm sunt foarte nervoasa si am inceput sa ma urasc si sa urasc tot ce ma inconjoara! nu stiu ce sa fac ca sa imi revin complet si sa fiu fata care eram inainte sa incep cu aceste droguri! e adevarat ca atunci cand fumezi iti dau o stare de bine orice ti se pare amuzant devii o persoana foarte diferita de ceea ce esti tu cu adevarat! nu pot sa imi dau seama care este explicatia la ceea ce mi se intampla mie dar imi doresc sa aflu si sa imi revin! ce pot sa fac in privinta asta oare mai am scapare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
121 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce ratataaaaa esti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sfaturi de **** numai de la copii idioti care habar nu au ce vorbesc da se plictisesc prea tare sa taca din gura. aceasta cristina probabil a si uitat de site-u asta dar inca se gasesc putoi care se lauda de ofertele lor ca ar fi putut sa se drogheze. ce pot sa va spun celor ca voi, succes in continuarewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Auzi iti va trece trebuie sa ai vointa dar lasale, numai u poti spune nu, daca vei vrea in continuare sa faci asta nu vei mai scapa, daca ai fumat nu e un pericol te poti lasa, daca nu mai fumezi de acum te vei dezobisnuii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faptul ca ai consumat aceste "vicii" ca sa le zic asa, pot sa zic ca ai facut-o din curiozitate ca oricare altcineva. Dar totul are o limita, si e mai bine sa lasi paharul pe jumatate plin decat plin plin. La contactul cu ele corpul tau "si-a marit pofta de viata" ca sa zic asa, si cand nu le mai consumi acea stare de euforie dispare, dar tu esti tot aceeasi persoana, numai ca ti se pare ca esti fara "grai" din cauza ca ai consumat pana in momentul acela si pe urma ai redus ca sa zicem asa, ca sa poti sa iti revi cat de cat ar trebui sa renunti la ele pentru o vreme si pe urma dca vrei sa mai consumi, sa nu uiti ca totul are o masura happy, paa:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De mine sa moara mata de drogata infecta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, ma numesc sorin si sunt dependet de droguri de 15 ani(am 28 ani)daca esti din bucutesti du-te la spitalul CETTT Sf stelian sau la Dr. Cristina Hudita, medic primar psihiatru, doctor in stiinte medicale
Adresa: Str. Simon Bolivar nr. 3, Sector 1, Bucuresti (vis-a-vis de Ambiance Caffe)
Harta: Foloseste acest link pentru a vizualiza cabinetul nostru pe harta Bucurestiului.
Tel: 230 80 83
e cel mai bun doctor pe cazuri de consum de droguri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista o singura scapare si aia simpla inceteaza sa mai iei si incetul cu incetul iti vei reveni tu sigur ai o dependenta psihica. abtine-te farte de la ele si gata fii tare sunt o gramada de lucruri pe acre le poti face... in fine... aaa si inca ceva bea lapte in fiecare zi ai sa vezi ce minuni facewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In mod sigur ai scapare pentru ca constientizezi problema, ca si altii care au postat. Faptul ca doresti sa comunici poate face eficienta o terapie de grup sub o indrumare medicala specializata. Tine 80% de vointa si 20% de medicamente. Pentru unii care au postat aici rautacios, toata compasiunea mea! Degradarea lor este atat de grava incat problema ta, Cristina, este minora pe langa problemele lor, iar daca sansele tale de revenire sunt mari, la ei sunt nule. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga, nu mai astepta nici o secunda, du-te urgent la doctor, ai devenit dependenta! ACUM pana nu-i prea tarziu! NU MAI AI SCAPARE DACA NU TE DUCI!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur ai scapare! Primul lucru pe care ar fi bine sa il faci e sa nu mai consumi acele ierburi. Sa rabzi starile prin care treci chiar daca iti este greu. Apoi, ar fi bine daca ai merge sa discuti cu un psiholog, sau, si mai bine, cu un preot. Sau altcineva, cu mai multa experienta, in care poti avea incredere. Si psihologul, si preotul au obligatia sa nu divulge ceea ce discuta cu pacientii, respectiv credinciosii. Sa nu-ti fie teama de asta. Si sa stii ca poti trece peste asta, si altii au putut! Ai incredere. E foarte bine ca vrei sa scapi. Vei reusi, cu ajutorul lui Dumnezeu! Daca vrei, scrie-mi poate reusesc sa te ajut cumva: neanicu2001. at. yahoo.co.uk

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de tine retardato!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te rog frumos sa iesi in primul rind din cercul de prieteni in care esti
si care te-au impins pe drumul asta si dupa aia incearca sa mergi sa vorbesti cu o doamna psiholoaga(sigur te va invata care este drumul
tau in viata).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ai
nu mai fuma incearca sa te aptiii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cm te simteai

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai nu-i chiar asa periculoasa si eu fumez de un an si nu am nimic. e adevarat ce ai scris mai sus si nu are de ce sa-ti fie frica eu cun si persoane care fumeaza de 40 ani si tot asa sunt. dc crezi ca e mai bine sa te lasi o poti face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bucur_beniamin@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica droguri ai fumat cristina eu sunt amalia si am 11 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la un medic fa un consult si lasate de fumat ierburi nu sunt bune

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frate cand ii aud pe idiotii astia cu dumnezeu si nu stiu ce **** ma bufneste rasul. uite unde a ajuns prostia omeneasca. din cauza asta am ajuns unde am ajuns.toti idiotii cum vad ca se intampla ceva zic repede 20 de rugaciuni in loc sa se duca ei sa faca ceea ce trebuie.cristina,daca iti e rau asa cum spui nu mai fuma timp de o saptamana.in acea perioada hraneste-te bine, stai afara la aer, alearga si tu putin de dimineata si stai cu niste prieteni care nu fumeaza. dar nu le spune motivul pentru care stai cu ei pentru ca ei sunt incuiati si daca aud de ce se sperie si se eschiveaza in fel si chip.succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa gasesti activitati care sa-ti ocupe cat mai mult timpul liber, activitati care sa te antreneze, sa te tina conectata, citeste o carte, uita-te la filme, plimbate, ia aparatul de fotografiat si incepi sa creezi un album cu o anumita tema, orice care sa te faca sa uiti de "tigari", incearca si Biblia, calatorii pe la manastiri si nu te mai gandii la asa ceva.
Eu am experimentat, vreo 2 luni, nu in fiecare seara, am tras pe nas... dar am avut o masura si nu am mai incercat dupa, eu nu am avut aceste stari care le descrii tu mai sus, dar am prieteni care au trecut prin asa ceva.
Numai tu prin puterea ta de autoconvingere poti sa treci peste asa ceva, gandeste-te foarte mult la cat are organismul tau de suferit, relatiile cu cei din jur si mai gandeste-te, la cati bani arunci pur si simplu... e adevarat ca te simti bine, pe moment si cand dispare starea e cam aiurea, ai vrea sa revii la starea initiala, dar sunt multe alte chestii care iti pot creea aceasta stare fara stimuli.
o parere, incearca nu ai nimic de pierdut, totul depinde de tine. te pup, ai mare grija de tinewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o situatie complicata...am citit cateva randuri din ce a scris Brigaela,"Sa mergi URGENT la psihiatru"?

NUUUU! Inainte de a consulta psihiatrul, consulti psihologul.La psiholog iti tratezi astfel de probleme.

E nu te voi obliga (ca nu am dreptul) sa mergi la psiholog.Iti dau doar un sfat prietenescbig grinu-te la un psiholog, intreaba un prieten apropiat, poate chiar (daca nu parintii), o alta rua in care ai incredere si stii ca-ti da sfaturi bune.
Este normal sa devii dependenta de asa ceva, insa, acel termen de "ierburi legale", mie una nu mi se pare pre potrivit!
Ti-am zis, este cel mai bine ca intai si intai sa te linistesti, sa consulti un psiholog, iar daca psihologul iti spune ca va trebui sa mergi si la psihiatru, OK! Dar, eu cred ca iti va da un tratament! Trebuie sa-i spui totusi ca ai consumat acele ierburi, ca sa-ti poata da un tratament, si sa-ti dea niste sfaturi.

Iti urez mult noroc si sper ca o sa ne anunti si pe noi ce ai mai facut! DA? Trebuie sa fii tare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu fumezi cu persoanele potrivite fa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frate eu fumez numa de-o luna destul de mult si numa simt ca (desigur treaz) nu mai stiu sa vb ma balbai amestec in propozitie cuvintele dar ee ok

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna sunt Cristi. Spre deosebire de tine eu fumez asa zisa iarba ilegala adica marijuana fumez frecvent cu prieteni si chiar nu simt nevoia sa fumez tot timpul, nu imi creaza dependenta. Un sfat pentru tine ar fi inlocuirea etnobotanicelor cu marijuana adevarata care nu este tratata cu fel si fel de prosti care creeaza dependenta si stare de rau etc. Nu stiu cercul de prieteni in care te invarti tu dar sincer ar trebui sa renunti la el. Pt mai multe informati si sfaturi ma poti gasi pe adresa mea de mail apostol_cristian2004@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da fumeaza in continuare ii cel mai bun lucru pe paMANT

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasa legalele... dao pe iarba.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai ai scapare! o sa mori! laughing)

| EvangelineDS a răspuns:

Esti dependenta de ele du-te la psiihiatru si la analize urgent

| Rallu a răspuns:

Stai linistita si eu urasc tot ce ma inconjoaralaughing Te inteleg...sau macar incerc.big grin Si oricum aste`a droguri usoara, nu stiu, nu mai lua... abtine`te daca ti`e rau.

| EnjoiProSkater a răspuns:

Am fost la comanda la mine daca il mai stiti pe Bogdan Robert eu sunt ala.