| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Madalina si am 14 ani. mi-a venit menstruati pe 21.01.2012 (Sambata). 1. Mi-a curs foarte putin samge, mai mult cheaguri de sange. Asa este normal? Help! 2. Iar, dupa menstruatie imi curge acel lichid alb care nu are un miros foarte urat ( e doar putin mirositor). De ce imi curge acel lichid dupa menstruatie? happy Dau Fundita! Va rog fara jigniri si alte raspunsuri oribile!
Va Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Elmma9 a răspuns:

E normal, stai linistita si vorbeste cu mama ta. Ea iti va explica tot ce trebuie sa stii despre acest lucru.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Este normal, mai ales daca este prima menstruatie.
2. Acel lichid este secretia vaginala pe care o vei avea pana la menopauza. Nu are miros, probabil nu te speli suficient de des si capata miros. Trebuie sa fii atenta la igiena, sa te speli macar de doua ori pe zi (in afara menstrei, cand te speli de 4-5 ori pe zi) si sa-ti schimbi chilotii suficient de des (adica la 12-14 ore).

| alexandraalis a răspuns:

Se considera normale sangerarile menstruale care survin la intervale de 25-35 de zile, prezinta o durata de 3-5 zile si sunt normale cantitativ.
Cantitatea de sange pierduta pe parcursul menstrei este de 50-80 (maximum 100 ml).
Sangele este de culoare bruna, lipsit de cheaguri si nu coaguleaza.
La examenul cu ochiul liber apare oarecum lipicios si prezinta mici fragmente de mucoasa de o culoare bruna-neagra.
Leucoreea este definita ca scurgerea albicioasa sau galbuie exteriorizata prin orificiul vaginal. Ea poata sa survina permanent, cantitatea sa creasca inainte si dupa menstruatie.
Exista o secretie vaginala fiziologica (adica normala), (acel lichid care curge, asa cum zici tu), ce poate de veni mai abundenta in anumite perioade ale ciclului menstrual, denumita si "leucoree fiziologica".
Secretiile fiziologice au urmatoarele caracteristici:
- nu sunt insotite de prurit (mancarimii), iritatii, dureri spontane, jena la contact sexual. Sunt mai frecvente la femeile cu un psihic labil, anxioase, nevrotice;
- vulva, vaginul, colul sunt normale;
- nu au miros;
- nu necesita tratament.
O cantitate anormal de mare poate sa indice prezenta unei inflamatii a mucoasei vaginale si, mai rar, a unui proces patologic de vecinatate (endocervicita, endometrita, cancer de col, tubar
etc.) (nu cred ca este cazul tau)
Bibliografie: Ginecologie (Dr. Nicolae Crisan, Dr. Dimitrie Nanu)
Un sfat pentru tine:
cand ai probleme vorbeste cu mama ta, pe internet nu gasesti intodeauna raspunsul corect si mergi la medic.

| Maddapuiu a răspuns:

Dar imi este rusine sa o intreb pe mama! straight face

| Biliard25 a răspuns:

Cheagurile sunt normale intr-o menstruatie, care inseamna o desprindere a sangelui din peretii uterului. Cantitatea de sange este variabila de la o data la alta, asa ca nu iti face griji. Dupa menstruatie iti curge acel lichid alb care iti lubrifiaza vaginul si este normal. Mirosul secretiei este specific fiecarei femei, numai in cazul in care se schimba ( in sens rau, schimba culoarea spre verde spre exemplu sau miroase urat) trebuie sa mergi la un ginecolog. Dar cu o igiena corespunzatoare nu ai de ce sa iti faci griji.
Si sa nu iti fie frica de ginecolog, pentru ca sanatatea e mai importanta decat orice. Pentru tine te duci acolo.

| Maddapuiu a răspuns (pentru Biliard25):

E nevoie sa merg la ginecolog neaparat?straight face

| Biliard25 a răspuns (pentru Maddapuiu):

Doar daca lucrurile se schimba radical. E nevoie neaparat de controlul unui medic daca secretia isi schimba culoarea foarte mult, daca isi schimba mirosul foarte mult si/sau consistenta. Dar stai linistita, fenomenul este extrem de comun si de natural in forma pe care ai descris-o tu. Daca ai nelamuriri, poti vorbi cu mama ta, nu trebuie sa iti fie rusine. Sugereaza-i cumva ca ai avea cateva curiozitati. Oricum va vedea lenjeria si va intelege si daca nu ii spui tu ce se intampla cu tine.

| Maddapuiu a răspuns (pentru Biliard25):

Imicurge foarte foarte putina secretia vaginala.Dar mie la inceput cand mi-a venit menstruatia mi-a curs sange inchegat, si foarte foarte putin sange normal. Tampoanele le aruncam aproape goale.straight face Asa e la inceput? Scuzati ca pun intrebari mai stupide dar vreau sa ma informez, pentru ca imi este rusine sa o intreb pe mama straight face! Help! Dau fundita!