| Anonim2002222 a întrebat:

Buna, maine prietena mea are o operație de scoaterea a molarului de minte (măseaua de minte) ce ar fi mai bine?
Anestezie locală?
Anestezie generala?
Daca puteti cu argumente de ce da sau nu.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce conteaza ce zicem noi ca doar medicul face anestezia.

| relian a răspuns:

Ar fi recomandat sa mergi la un specialist,ala scoate maseaua,anestezie locala,te adoarme,apoi se face grefa de os,asa se recomanda in zilele noastre, asa este cel mai indicat.
Cand scoti un dinte acolo ramane gaura corect? Ei gaura aia ar fi bine sa fie umpluta cu os, pentru ca mai tarziu ai putea sa pui acolo un implat si va fi mult mai usor.
Cam asa ar trebui sa se procedeze, dar nu se face asa pentru ca oamenii nu stiu, apoi pentru ca nu au nici bani, operatia asta costa ceva banuti.

| Zuzu1991 a răspuns:

Anestezia generala are o sansa foarte mica DAR SANSA sa te omoare, asa ca nu se face decat, daca, fara respectiva operatie mori
anestezia generala se face NUMAI cu un medic specializat in anestezie generala, care NU e disponibil pentru un dentist particular, ci numai in spitale

deci, nu exista nici un argument si nici un dubiu, o sa aiba anestezie locala... PUNCT!

si crede-ma, ca stiu pe cineva care are o fobie URATA anti dentist si a incercat serios sa forteze o anestezie generala pentru o plomba amarata si NU a reusit

| WhiteLife a răspuns:

Medicul alege tipul anesteziei, după ce discuta cu ea daca este alergica, daca a luat tratament in ultimul timp și după ce ea semnează cum că este de acord și toate cele. Până acum nu am auzit sa se facă anestezie generala pentru așa ceva. Cu anestezie locala e foarte ok. Să se relaxeze, va fi bine, sa nu uite sa ia radiografia și după sa se odihnească, sa se asigure că are cine sa-i cumpere tratamentul prescris și cam asta e. Și eu le-am scos pe toate 4 tot cu anestezie locală și a fost totul bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anestezia generala e naspa, poate sa iti faca greata si sa iti dea palpitatii dupa, poate si vomiti. Daca e nevoie poate dentistul sa faca 3 injectii locale si nu mai simte deloc pentru cateva zile, dar nici nu o sa poate sa isi miste gura asa ca pregateste ceva mancare lichida

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar dentistul poate decide ce tip de anestezie si evident in functie de pacient, unii au fobie de ace sau de operatie in sine.
Asadar o anestezie generala prin inhalare cu masca e mai potrivita, asa pacientul va dormi linistit pana se termina extractia.
Daca ai vazut pe Youtube prin America pacienti la stomatolog dupa o extractie sunt foarte bine dispusi si vorbesc toate prostiile dupa ce se trezesc.
Aceia au fost anesteziati general.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu are sens sa supui corpul la o anestezie generala pentru o intervenție de genul. Este o operație ușoară care durează intr 30-45 min pentru o singură măsea. Eu mi le am scos pe toate 4, cu anestezie locala si nu mi s-a parut cine stie ce. Recuperarea e mai importantă decât extractia in sine

| al0o0o0 a răspuns:

Anestezie locala, asa se face de obicei

| andreitudoran392 a răspuns:

In mod normal este o operatie simpla care se face cu anestezie locala. Eu am avut ceva probleme la una si a durat 2 ore operatia cu anestezie locala. Nu va avea probleme in timpul interventiei. Durere oricum va fi in zilele urmatoare.

| Darkwish90 a răspuns:

Salutări, anestezie generală (inhalosedare)se recomandă în cazul copiilor, pentru o extracție de molar de minte, indiferent de cum este poziționat, se va folosi doar anestezie locală.