| Artemisia a întrebat:

Ce este mai bine cand facem o operatie, anestezie locala sau anestezie generala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Anestezia se face în funcţie de intervenţia chirurgicală şi istoricul bolnavului!
Pa, pa.

| MoonLight a răspuns:

Pai depinde pentru ce faci operatia. Aici nu e cu "ce este mai bine" ci e "ce este necesar".

| DeeDee a răspuns:

Depinde pentru ce esti operat.
Daca este o operatie mica, anestezia locala este cea mai indicata pentru ca la anestezia generala exista reactii deranjante cateodata ca cefaleea, greata.
Daca insa ti-e frica sau e operatie de amploare, normal, generala.

| TootydeCool a răspuns:

Eu cred ca mai buna ar fi cea totala pentru ca daca faci locala ai pute simti ceva dureri s-au sa te sperii de ce vezi sau sa te plictisesti
succes

| pwp a răspuns:

Anestezie generala

| edytzu4 a răspuns:

generala clar.o sa argumentez. Am facut exact acum o saptamana operatia de apendicita si am primit anestezzie generala. apoi am inteles ca mi s-a facut ceva acolo ca o anestezie locala. E bine sa ai anestezie locala in timpul anesteziei generale

| Ady3835 a răspuns:

Depinde pentru ce este operat pacientul...

| bendis92 a răspuns:

Locala, chiar daca e un pic mai dureroasa deoarece exista riscul sa nu te poti trezi din anestezie generala (rar, dar se poate intampla!).

| gki1980 a răspuns:

Depinde de operatie, daca nu este una complicata si scurta, locala, daca e complicata si de durata- generala

| MadNNNeS a răspuns:

Acum 2 luni am fost operat la mana mi-a facut anestezie totala, nu am simtit nimic doar ca a durat cam 2-3 ore dupa operatie pana a trecut ameteala.La cea locala nu imi dau cu parerea pentru ca nu cunosc.

| Seiran a răspuns:

Buna~!
Depinde despre ce operatie vorbesti.
1.Anestezia locala:
E folosita atunci cand operatia este facuta pe o suprafata redusa.De exemplu, atunci cand te operezi de unghie incarnata, chiar nu are de ce sa iti faca anestezie generala.Stiu asta fiindca am facut eu in februarie anul trecut.Dermatologul imi facea operatie, iar eu citeam reviste...
2.Anestezia generala:
Este facuta atunci cand operatai este facuta pe o suprafata mare, dar si atunci cand suferindul o solicita.Pentru copiii pana in 20 de kg,se foloseste o masca ce ii ''adoarme'' instantaneu.
Unele operatii se pot face si cu anestezie locala, dar si cu anestezie generala, tot la alegerea pacientului.De exemplu, nasterea copiilor~La alegerea mamei, anestezia poate fi generala sau locala [de la piept in jos].
Sper ca te-am ajutat~! big grin

| AndyPNK a răspuns:

Anestezia Locala iti "amorteste" un loc genreala te adoarme... Uneori este necoie de amandoua...