| Pinky10 a întrebat:

Mama a aflat ca sunt constipata de joia trecuta si a sunat-o pe doctorita mea de familie care i-a zis ca e in concediu si sa-mi puna un supozitor.Eu nu am vrut pentru ca le urasc, asa ca maine dimineata ma duce de urgenta la spital.Ce o sa-mi faca acolo? Ce ar putea sa-mi faca in cel mai rau caz? De obicei ce se face? E un caz urgent la mine?
Apropo am 10 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Constipatia e ceva destul de grav. Mai ales dupa 5 zile. Maine ar fi deja 6. Pot aparea probleme mai grave, cum ar fi ocluzia intestinala sau fisurile anale (astea apar chiar intr-un timp mai scurt; apar si de la scremut).
Trebuia sa accepti supozitorul ala, ca era pentru binele tau. Mai bine spune-i mamei tale ca vrei supozitorul acum si sa nu te mai duca maine la urgente. Daca pediatra ta a avut ideea asta, la urgente iti dai seama ca ar putea fi mai rau nu? Supozitor in cel mai bun caz. Cel mai probabil iti face clisma.

| Pinky10 explică (pentru Kriss96):

Si clisma e mai rea? Cum se face?

| Pinky10 explică (pentru Kriss96):

Ce e clisma? E dureroasa?

| Kriss96 a răspuns (pentru Pinky10):

Clisma e procedeul prin care ti se introduce apa ca sa elimini tot ce ai in tine. Am auzit ca e putin dureroasa si foarte incomoda pentru ca e vorba de multa apa. Cred ca minim juma de litru. Tot lichidul ala intra in tine si simti ca explodezi. E un furtun care iti intra in rect si pe acolo intra apa.

| Pinky10 explică (pentru Kriss96):

Dar de ce nu poate sa-mi dea o pastila?
Furtunul ala nu e gros? Intra in tot intestinul?

| Kriss96 a răspuns (pentru Pinky10):

E ceva mai gros decât un termometru. Aşa mi se pare mie. Caută pe google. Normal că nu intră în tot intestinul. Dar intră destul de mult, că trebuie să intre tot. Şi are puţin mai mult de 10 cm aş estima eu. Dar consultă Google!
Mie mi se pare că mama ta te pedepseşte acum. Pentru că ai refuzat calea uşoară acum te obligă să o accepţi pe cea grea. La spital nu ai cum să refuzi. Poate mama ta te-a lăsat în pace repede, dar la spital te ţin şi cu forţa dacă trebuie. Nu şti unde a pus mama ta supozitorul? Poţi să-l iei şi să ţi-l pui singură. Nu e mare şmecherie. Dar trebuie băgat adânc şi să fi sigură că nu iese afară. De asta mai bine te ajută un adult.

| Pinky10 explică (pentru Kriss96):

Pana la urma nu mi-au facut nicio clisma.Mi-a bagat o asistenta un supozitor si gata.Dar mersi oricum

| Kriss96 a răspuns (pentru Pinky10):

Tot mai bine era acasa.

12 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

O sa-ti faca clisma. Crede-ma, e de 10 ori mai preferabil sa pui supozitorul.

| Pinky10 explică (pentru Abh):

Păi nu mai vrea mama. Dacă nu am lăsat-o atunci din asta mă şi duce mâine la spital.

| horia2012 a răspuns:

Mai bine acceptai supozitorul.

| Pinky10 explică (pentru horia2012):

Pai am zis ca poate reusesc sa fac treaba mare maine.Dar nu mai am timp ca maine la 8 mergem la spital.Ce poate sa-mi faca acolo?

| vangaelis a răspuns:

Cel mai sigur esti pasibila de clisma evacuatorie mai exact.