| lovegirl15 a întrebat:

membri TPU!
Am si eu o problema!
Imi cade foarte tare parul si nu stiu care ar putea fi cauza. Cand imi perii parul, raman cu smocuri destul de mari de par in mana.
Stiti cumva care ar putea fi cauza sau daca e, vreun tratament bun pentru a rezolva problema?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
In general in acest sezon este normal sa iti mai cada parul, doar asa se poate regenera.
Sunt insa si alti factori care duce la caderea paraului cum ar fi.
Sresul/un tratament medicamentos/un regim de viata haotic.
Daca nimic nu se intampla din cele mentionate de mine, ar fi cazul sa treci pe tratamente naturiste si sa faci spalaturi cu frunze de nuc/seara te poti da cu un pic de gaz.
Fa masca de ou cu ulei de masline si vitamina A.
Daca nu, poti cere sfatul unui medic.
O zi bunahappy

| Fatamuntilor a răspuns:

Fiecarui dintre noi ni se intampla sa ne cada parul.Pana in 100 de fire e ok...
Smocuri? Urmezi un tratament medicamentos?
Daca esti fata si stangi parul in coada de cal si asta ar fi o cauza
Esti strersat? Asta poate fi o cauza
Folosesti in exces masti chimice, te vopsesti des?
Cauzele pot fi multiple de la produsele pentru par la cauze medicale
Mergi la medicul de familie si-ti va da trimitere cel mai probabil la un dermatolog.

| giony54 a răspuns:

Cauza este stresul si lipsa de vitamine din complexul B si seleniu.Capul nu este alimentat corect.Se trateaza cu produse naturiste.

| DianaAlexia96 a răspuns:

O cauza ar putea fi stresul sau lipsa de vitamine. Acum nu stiu daca folosesti perie de par. Daca folosesti si asta ar fi un motiv pentru ca peria mai mult smulge parul si il face sa cada mai des si mai mult, mai ales daca ai parul mediu sau lung. Si eu am trecuto perioada prin asta si am incercat sa nu mai fiu asa stresata, am schimbat peria cu un pieptene, am luat niste vitamine si am facut diferite masti natutale pentru par...gasesti pe google.

| Elissa876 a răspuns:

In general in acest sezon este normal sa iti mai cada parul, doar asa se poate regenera.