| MatildaPetrini a întrebat:

Am foarte mari probleme cu parul meu. E lunga, putin mai jos de talie. Cand fac baie, cand mi-l pieptan, dar chiar cand ma joc cu mana in par imi cade foare tare. Ce pot face? Poate stiti vreun tratament natural pe care il pot face si acasa happy

5 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Ar fi mare pacat sa-l tunzi. Te-ai chinuit prea mult ca sa renunti in cateva secunde.
Eu iti recomand sa-ti tunzi doar varfurile periodic si, eventual, il poti tunde in scari (foarte multe scari), insa fara a lua din lungime.

Ca si tratamente naturiste impotriva caderii parului iti recomand mastile cu diverse uleiuri (de ricin, de nuc, de argan, de masline etc). Le poti amesteca asa cum vrei tu. Nu exista o reteta exacta, insa este important sa adaugi si zeama de la o jumatate de lamaie si sa le lasi sa actioneze cel putin de doua ore de 2-3 ori pe saptamana.

Pe mine m-au ajutat foarte mult aceste uleiuri, in special cel de ricin care pe langa faptul ca previne caderea parului, grabeste si cresterea sa.

Sper sa te ajute si pe tine!
Numai bine!

| EmaS a răspuns:

Ce par frumos ai! Poti sa folosesti o masca de par sau sa iei vitamine pentru par! 1 ou
coaja de ou plina cu ulei de masline
un sfert de castravete curatat

Amesteca oul, uleiul de masline si castravetele curatat. Intinde amestecul prin par, lasa timp de 10 minute, apoi clateste cu atentie. Pentru rezultate excelente de-a lungul anului, fa acest tratament o data pe saptamana.

| Puffulets a răspuns:

Sigur, poti incerca mastile asteabig grin:
Masca intens hranitoare

Puneti urmatoarele ingrediente intr-un castron: zeama de la o jumatate de lamaie, un galbenus de ou, o lingura de ulei de masline, o lingura de miere. Amestecati bine si apoi aplicat masca seara pe parul uscat. Lasati sa actioneze o ora, aspoi spalati parul cu sampon si folositi balsam. Masca se aplica de trei ori pe saptamana.

Masca revitalizanta

caderea paruluiAceasta este o masca usor de obtinut care vitaminizeaza radacina si firul de par, impiedicand astfel ruperea sau caderea parului. Parul degradat este revitalizat, insa masca prezinta si o limita: varfurile despicate nu pot fi refacute, se recomanda tunderea acestora.

Cum se obtine masca

Se amesteca intr-un castron urmatoarele ingrediente: 20 de picaturi de vitamina A uleioasa (se gaseste in farmacii), o fiola de vitamina E (sau 10 capsule sparte – se foloseste doar continutul capsulelor), o lingura de suc de morcovi natural, un galbenus de ou, o lingura de lei de masline si o lingura de miere. Continutul se amesteca foarte bine si se aplica pe parul uscat, masand bine scalpul. Masca se tine o ora pe par. Se clateste cu sampon si se foloseste balsam. Succes!:*

| Skeez a răspuns:

Raspunsul l-ai dat chiar tu... ai parul prea mare
odata cu lungimea parului scade rezistenta lui... se rupe / iti cade
E clar ca nu ti se pare OK sa te tunzi pentru ca probabil ai stat destul timp ca sa iti creasca dar decat sa cada mai bine il scurtezi

| floriza12 a răspuns:

Poate trebuie sa-l frizezi mai scurt!