| Elfull55 a întrebat:

Buna,
Mi-am bagat si eu un cercel in urechea stanga duminica trecuta folosind o siringa medicinala, apoi punand cercelul. Cercelul este de fier, asa ca l-am tinut 1 ora in spirt, inainte de a-mi face gaur m-am dat cu spirt pe ambele parti ale urechii si dupa ce am facut gaura am mai dat iar cu spirt. Dupa 1-2 zile am observat ca mii s-a infectat gaura cercelului. Ce sa fac? am invartit de cercel si l-am scos, am curatat un pic puroiu si am dat cu spirt pe ambele partii de vreo 2-3 ori pana acum. Alte solutii? Urechea ma doare incetisor, nu foarte tare, dar doare. Ce sa fac?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DraudeS a răspuns:

Daca puroiul nu trece, scoate cercelul si incearca alt cercel sa fie din alt material (Argint, Aur).

Sanatate!

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Pai nu este igienic ce ai facut tu.Fierul oxideaza, pune ceva din inox sau ia-ţi un cercel aurit care este foarte ieftin.

| NevastuicAaA a răspuns:

Nu am cuvinte!
Mai copilasi...inainte sa faceti prostii de astea documentativa inainte.

Aici trebuia sa dezinfectezi acul, urechea, totul steril!
Si cel mai important sa fie cercelul din aur sau macar argint.De ce? Aurul si argintul sunt metale care nu reactioneaza cu oxigenul(sau foarte putin, mai ales aurul) deci nu exista riscul de infectie daca igiena este respectata!
Sau daca nu stii merci la cineva autorizat sa iti faca gaura.De obicei sunt la bijuterii.Cu pistolul(acela special) te rezolva rapid, dar cred ca acolo este voie doar cu acordul parintilor(semnatura).

Aveti grija de voi.

| Azµre a răspuns:

Să te duci la medic dacă nu vrei să pice urechea.

| viotedy a răspuns:

Trebuie cercel de aur macar pana la vindecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medic daca nu itit cedeaza in 2-3 zile. Poate ai nevoie de ceva crema cu antibiotice.
Cand iti faci o gaura acasa (ceea ce nu e recomandat) intotdeauna foloseste cercei din argint sau aur (dezinfectati binenteles) fiind cele mai sterile materiale.

| bluuee a răspuns:

Cand te apuci de porcarii de-astea singur macar inormeaza-te, ca tot stai toata ziua pe net. Totul trebuia sa fie steril si cercelul din aur sau argint. Schimba-l, asa n-ai nicio sansa sa iti treaca infectia.