| slowyhns a întrebat:

Salut tpu..am o intrebare: de aproximativ 2 ani mi-am bagat cercel in ureche (stanga) si de acum ~2 saptamani a inceput sa ma doare cand misc/scot/bag cercelul.Nu am facut puroi si nici nu s-a inflamat, tin sa spun ca acum 3 luni am schimbat cercelul de argint cu un cercel de fier.

Am incercat sa dezinfectez, in fiecare zi dau cu spirt pe cercel-gaura de 2 saptamani si nici un rezultat... Poate fi din cauza cercelului?
Astept raspuns, multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| aveam14ani a răspuns:

Poate e in felul in care dormi sau iti iese un cos sub piele.
stai o perioada[2-3 zile] fara cercel si dupa incearca un cercel mai subtirel.

| SweetChildOAxls a răspuns:

Si eu am trecut prin acelasi lucru. E posibil ca aceasta durere sa fie cauzata de pozitia in care dormi. Incearca sa inlocuiesti cercelul pentru vreo 3 zile cu unul mai micut care nu va ma cauza probleme. Oricum, daca zici ca nu e infectie si nici puroi, nu ai de ce sa iti faci griji. Durerea va trece in cateva zile, sau daca persista, nu e atat de grav.

| slowyhns explică (pentru SweetChildOAxls):

Mersi pentru raspuns denisa, dar am incercat...de cateva zile dorm fara cercel dar e tot la fel, durerea ramane aceeasi (de 2 saptamani) nu se amelioreaza nici decum.

| slowyhns explică:

Mersi pentru raspuns, dar am incercat asta, dorm fara cercel de la un timp dar totusi durerea nu inceteaza si nici nu se amelioreaza, m-am gandit daca nu cumva e din cauza cercelului de fier...multi spun ca trebuie sa porti argint pentru ca...e mai bine straight face, oricum nu am de gand sa dau 25 de lei de fiecare data cand imi schimb cercelul.