| Awkesna a întrebat:

mi-am facut piercing in limba ieri, si nu m-a durut deloc limba, nici ieri nici azi, am luat aulin, dar nu stiu de ce azi mi-a curs un lichid alb, si as vrea sa imi schimb pirceul deoarece are tija mica, daca vreau sa mi-l schimb s-ar putea astupa gaura, sau sa mi se infecteze mai rau? :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Camelisa a răspuns:

Lichidul acela alb este normal sa iti curga! Nu te lua dupa toti"prosti"care intra pe TPU doar sa scrie ceva! Lichidu alb este sebum acela trebuie curatat cat de des poti, nu iti fa probleme.Si in legatura cu tija, tija mai mare trebuia pusa de la inceput, e putin cam tarziu acum, limba trebuia sa aiba loc sa se umfle, daca chiar vrei sa o schimbi mai bine mergi la un salon.

| ktlina a răspuns (pentru Camelisa):

Ce pana mea cu sebumul tau?! stiu biologie ca in palma si sebumu se gaseste la nivelul parului ca asta il face matasos si nu e alb! este incolor. prost esti tu frate citeste mai mult happy

| Camelisa a răspuns (pentru ktlina):

Fetito laughing chiar este nevoie sa iti explic detaliat? Ok am sa o fac laughing in primul rand vorbim despre posibilele infectii si tratament si asa mai departe despre pierce in limba nici de cum despre biologia ta. Poti tu sa ai 10 la bio daca in viata de zi cu zi esti PRAF! Deci cum spumeam sebumm este un lichid care foarmeaza pielea si curata rana (aici ma refer la PIERCE IN LIMBA).Si in al doilea rand daca nu e de categoria ta, de ce te bagi sa raspunzi? Probabil persoana care a pus intrebarea astepta un raspuns de la persoane cu experienta.Hai fugi si mai citeste putin din cartea vietii tongue

| ktlina a răspuns (pentru Camelisa):

Da oare cititu/ta lu peste sti ce inseamna sebum? sa ma corecteze cineva daca gresesc ca sebumule in cap nu in limba. sebumu e grasime care iti face parul matasos. ma mai contrazici acum? si este o glanda care secreta sebum nu care formeaza pielea esti PRAF CU P MARE ceau!

| ktlina a răspuns (pentru ktlina):

Sebumul se gaseste in cap nu in limba *

| Camelisa a răspuns (pentru ktlina):

Draga mea laughing aici NU vorbim de sebumm legat de...par?! Ce nu intelegi?! Nu sunt aici sa ma cert cu cate o chestie care sare sa corecteze fara a sti ce vorbeste laughing sunt aici sa imi dau cu parerea si sa explic din ceea ce eu stiu si crede-ma in legatura cu ce am spus mai sus STIUwinking nu am nevoie de explicatiile tale stiintifice despre sebum si despre cunostintele tale in biologie, ma rezum la ceea ce stiu si inca merg sus si tare in legatura cu comentariu de mai sus. :p

| ktlina a răspuns (pentru Camelisa):

Pfff da nu exista alt fel de sebum vad ca tu insisti laughing

| Camelisa a răspuns (pentru ktlina):

Tocmai de asta ma contrazic cu tine happy daca ai sa te mai uiti o data peste raspunsurile mele o sa observi cum iti explic CLAR ca este vorba de piercing in limba laughing. Daca nu ai un argument solid pe care ai putea sa il sustii eu zic sa renunti tongue

| ktlina a răspuns (pentru Camelisa):

Pai piercing in limba si tu ai zis ca lichidul ala alb e sebum.

| ktlina a răspuns (pentru Camelisa):

Vad ca nu prea iti place sa fi contrazis/a atunci cand gresesti tongue

| danyshatAT a răspuns:

S-ar putea sa se infecteze pentru ca acel ichid alb este puroihappy

| Dianatips a răspuns:

Cu un betisor (urechiuse) si cu apa oxigenata curata-ti locul infectat iar apoi pune-ti kanamicina. Nu bea carbogazificat, nu lapte, nu alcool etc

| Awkesna explică (pentru Dianatips):

Ce ce nu am voie sa beau lapte, alcool?

| Dianatips a răspuns (pentru Awkesna):

Nuuu! Alcool pe rana deschisa = puroi. Lactatele la fel, nu sunt indicate cand iti faci pierce in limba, la fel si cu bauturile carbogazificate. Ar fi trebuit sa te documentezi mai bine inainte sa fi facut aces pas happy Dar fii fara griji, curata-l cu apa oxigenata, e mai dificil putin pana incepe sa se videce gaura, abia dupa aceea poti sa iti schimbi pierce-ul

| ktlina a răspuns:

Ai o infectie la limba. te poti duce la doctot sau poti sa te tratezi singura cu apa oxigenata. sa ai multa grija! happy

| liviuThemma a răspuns:

Pff aici depinde de tine ce vrei sa faci.Ai putea sa il lasi asa da ti se va umfla limba foarte tare. Sau sa il schimbi si peste 4 sau 5 zile sa risti sa ti se astupe gaura.