| BlossomofBubbles a întrebat:

mi am rupt incheietura in 10 iulie si de atunci pana ieri am purtat ghips si as vrea sa stiu daca e normal sa nu prea pot face nici o miscare de la incheietura si daca da, isi va reveni cu timpul si in cat timp?
(de asemenea ma cam doare cand incerc sa o misc si e si putin umflata)
plz help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Da, e perferct normal, nu te speria.Atunci cand ai mana in ghips, muschii nu mai fac nici o miscare, deci sunt obisnuiti intr-o pozitie, nefolositi,, neputand sa faca orice alta miscare. Incearca sa o iei usor, miscand mana si incheietura cate putin. Vei vedea ca isi va reveni. Bafta!

| TheSniperSinon a răspuns:

Este normala, incearca sa misti putin incheietura in fiecare zi, nu mult deodata sa nu iti intinzi vreun muschi happy dureaza cam 3-5 zile, te obisnuiesti, bafta la recuperare.