| George249 a întrebat:

Salut, sunt nou aici as dori sa imi dati niste sfaturi.
In urma cu 2 luni mai precis pe 11 aprilie mi.am rupt piciorul (multipla fractura la tibie)ambele oase rupte, initial mi l-au pus in ghips si m-au tinut sub supraveghere 4 zile dupa care la 24 de ore la control, cand am venit la control oasele nu mai erau la loc cum le-au pus ei si s-au petrecut in urma unor procese de miscare a oaselor au vazut ca nu-mi pot sta oasele pentru ca ele fug m-au pus la tractiuni ( mi-au bagat o tija in calcai dupa care mi-au agatat o greutate de 6 kg de acea tija si am stat aproximativ 3 saptamani la spital cu greutatea respectiva pentru ca oasele sa vina cap in cap si sa se sudeze cat de cat pentru a nu mai evita miscarea lor din nou) Dupa asta mi l-au bagat in ghips circular (5 saptamani) ieri am fost sa-mi schimbe ghipsul sau sa-mi dea un verdict pentru ca ei mi-au spus ca o sa stau doar 1 luna jumate in ghips iar acum mi-au pus un ghips cu o chestie pe genungi ca un fel de mason dar pot sa misc genunchiul.
Vreau sa stiu cat timp mai am de stat cu el in ghips pentru ca ei evita sa-mi spuna asta, am probleme cu genungiul va dati seama dupa 5 saptamani sa fie nemiscat, incerc sa-l misc pana la 90 de grade dar mai mult nu pot, ma doare rau, vreau sa-mi dati niste sfaturi in acest caz, cum pot sa misc genunchiul bine, cum o sa ma pun pe picioare, orice raspuns imi este util in aceasta problema. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Am avut piciorul in ghips,insa nu a fost asa de 'nasol' ca la tine. Mie mi se dadea coji de ou presate,adica le facea praf,si imi dadea sa le inghit asa,are calciu foarte mult, te ajuta sa ti se sudeze oasele mai repede, poti intreba medicul, bine acum au mai evoluat lucrurile, eu mi-am rupt picioru prin... 2007 cred

| George249 explică (pentru Liviu):

Deci a fost grav, calciu am dar sunt sigur ca imi trebuie foarte mult, doctorul mi.a recomandat sa mananc lactate cat de multe si sa beau lichide, sa nu stau nu mai in casa pentru ca nu imi face bine, si in plus sunt copil fac 16 ani pe 24 iulie, sunt sigur ca la copii altfel stau lucruriile, mersi mult pentru sfat.

| Liviu a răspuns (pentru George249):

Eu aveam 14 ani si imi dadeau ai mei cu fortalaughingcoji de ou praf facute,din cauza ca contine calciu,sau asa mi s-a zis.
Acum nu spun ca tu sa faci asa ceva,insa e alegerea ta,te poti documenta pe net,sau la un doctor. si eu am fost mai mic ca tine happy deci. stiu ce zic. Acum tu faci cum crezi, rau nu are cum sa iti faca,eventual brigaela ar fi de ajutor, cred ca stie daca e benefic, cauta-o pe brigaela, ea te poate lamuri, e medic din cate am inteles. iti urez sanatate, si ai grija pe viitor.

| PorumbaDianaMagdalena a răspuns:

Saracul de tine.Eu te sfatuiesc sa te duci la uin centru de refacere.Asa am patit si eu dupa ce am ajut toata mana stanga in ghips 4 saptamani nu o puteam misca.Am fost la centru si acum sunt ca noua.

| George249 explică (pentru PorumbaDianaMagdalena):

N.as vrea sa ma duc la un centru de recuperare, vreau sa ma pun singur pe picioare, nu stiu ce o sa fac mai am de stat cu el in ghips cateva saptamani...