| JacquesAion a întrebat:

Mi s-a retras gingia la doar un dinte pentru ca am parodontoza. E cazul pentru o operatie chirurgicala sau doar scap cu un detartraj?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cum adica s-a retras, poate s-a umflat gingia!

| FastAndFurious a răspuns:

Detartraj oricum o sa faci daca ai paradontoza ( si e bine de facut de catre oricine, preventiv).
Mergi la un paradontolog sau la un dentist bun si o sa decida el daca e suficient atat plus igiena cu ata dentara, in mod regulat.
Mai sunt si terapii naturiste, cu ulei de masline de exemplu ( se maseaza locul).

| JacquesAion explică (pentru FastAndFurious):

Sper din tot sufletul si din toata inima sa fie suficient atat. Cat despre igiena, cand eram mai mic nu ma spalam aproape deloc, dar acum am fost recent la un dentist ce m-a trimis la Iasi si mi-a spus sa mananc DOAR fructe si legume, si sa ma spal pe dinti dupa fiecare masa. Saau poate doar m-am lovit, dar nu prea cred ca gingi s-ar fi retras asa...