| Celdrept a întrebat:

Buna.
Mi se mișcă un dinte destul de rău când apas cu limba, nu știu cât mai rezista, mai exact incisivul central,îl mai pot salva? In ideea sa îmi facă medicul ceva sa nu se mai miște așa rău să nu îmi cada până rezolv problema și fac rost de bani? Mi s-a retras gingia acolo la acel dinte,la ceilalți nu,cred că e paradontoza!

Voi ați mai ieși din casă daca v-ar cădea acel dinte? Ați mai avea curaj să interacționați/angajați de exemplu ca și casier? Te angajează ca și casier daca nu mai ai acel dinte? Ăla e foarte sesizabil și arata urat, mie mi-ar fi rușine, nu știu dacă mi-ar cădea, nu știu ce o sa fac că nici nu îmi permit să pun altul! Daca o sa cadă ce pot sa fac? Și cel de langa el se mișcă dar nu așa rău!
Un medic mi-a zis că de la o trauma este dar eu cred că am paradontoza! Numai cu cei centrali am probleme, restul sunt ok.
Cred că dacă îmi cade acest dinte mă gândesc că va cădea și celălalt având în vedere că și ăla se mișcă puțin nu? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu iti face punte daca se misca, indiferent daca putin.Mergu si sa faca raza, apoi dentistu iti va da optiunile, dupa ce vede cu ce are dea face.

Asa ce spunem pe aici e doara teorie, nu stie nimeni ce problema ai tu acolo. Daca ai paradontoza nu-ti [pune nimic, nici implant.Initial trebuie sa trateze, dupa se face o lucrare acolo.

Asa ca lasa vorbaria pe aic, ia masuri clare, mergi la dentist.Bafta

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.E gresit sa tragi tu concluzii despre ce e si ce nu e, despre ce iti cade si ce se intampla dupa aceea.Mai intelept e sa mergi direct la medicul dentist.Am si eu gingia retrasa la incisivul din dreapta sus din cauza fortei cu care am apasat in rutina zilnica de curatare a dintilor.Dar am programare si se rezolva.Te incurajez si pe tine sa-ti faci rapid o programare.

| relian a răspuns:

Nu are cum doar la dintele ala sa se retraga gingia cum spui. Dintele daca se misca, la revedere, cruce, nu ai cum sa il mai stabilizezi.
Bine asta daca se misca, nu doar sa ti se para tie ca se misca.Pfff esti rupt in gura de tot laughing se misca si alantu de linga, inseamna ca pe la dentist nu ai trecut veci, de spalat pe dinti cam la fel, de curatat, sigur niciodata.

Cauta pe maicata si pe taicatu in gura, vezi cum au ei dintii. Unele chestii, chiar si asta ce spui tu ca ai, e genetica.Dar daca ai fi avut grija de dinti cum trebuie, nu s-ar fi intimplat la anii tai, Is curios citi ani ai, sa patesti asa ceva.

Paradontoza este infectia osului in care sta dintele, plus retragerea gingiei.
Ce ai tu cred ca o fi doar asta cu gingia, desi daca se misca si nu te doara deloc, tot ce se poate sa fie si infectie, care a omorit deja nervul, de aici lipsa dureri.

La paradontoza asa se intampla, sau la o infectia de aia mica si persistenta, omoara nervul nici nu stii cand, apoi merge la urmatorul.

Asa ca mergi la un dentist, ala o sa iti faca o radiografie la toata gura, sa vada, ce anume se intampla si unde. Daca nu-ti face, cere tu sa-ti faca, la radiografie se vad infectiile.

Restu de dinti spui tu ca is ok, asa ai spus si de astia acu un an doi si uite ca nu-s ok.
Pote sa iti puna punte, asta cea mai ieftina lucrare, daca nu ai bani de implant. Dar cel mai recomandat este implant, mai ales ca spui, doi se misca, deci nu mai poti sa pui nici punte.

Rezolva mai intii ce ai acolo, fa radiografie, daca e doar recesia gingiei, daca te speli pe dinti totusi, foloseste o perita de dint moale si nu freca gingia acolo tare, nu executa misca de du-te vino in lateral, fa miscari de rotatie cu periuta si fara sa apesi pe gingie si dinti tare.

Retragerea gingiei are doua cauze. Genetica, dar si folosirea incorecta a periutei de dinti, spalarea incorecta, apasare f tare pe gingie.

Din ce povestesti, esti rupt in gura rau, o sa mearga acolo doar implant. Cere bani de la guvern, dintii ar fi trebuie in orice tara sa fie prioritari, omu nu poate sa stea fara dinti niciodata, are nevoie de ei pana moare.

Se poate face ceva la gingie si odata cu implantu, faci implant de os, implant de gingie, in acelasi timp, daca merge faci si implantu odata.

Dar astea costa bani. Daca nu ai, stai asa cu gura inchisa, poti sa fii casier, doar nu muncesti cu dintii laughing

| Celdrept explică (pentru relian):

Daca îmi va face punte cam cat m-ar costa? Celălalt putin se mișcă,doar daca apăs cu degetul, in schimb asta de care spun se mișcă destul de tare. Sunt amarat nu am nici părinți nici job, am avut bani dar am fost tâmpit și am jucat la păcănele! Vad că mă doare rău când beau apa rece, pai cred că s-a retras gingia la cei doi incisivi centrali superiori cei de sus, la restul vad că nu s-a retras, și vad că o gingie e inflamata la un dinte
M-am spălat pe dinți dar era deja prea târziu cu acel dinte
Un medic a zis că e de la o trauma și altul că e paradontoza
Peste 30 de ani am!
Dulciurile mi-au distrus viața și lenea! Admit asta!
Măcar la punte sa ajung sper sa nu mă coste prea mult, da nici eu nu cred că îl mai poate salva sa nu mai fie așa de mobil, trebuia de mult sa fi mers și am avut bani dar mi-a luat mințile jocurile de noroc, 3 ani din viața risipiți degeaba. De când mi-a murit mama parca mi-am pierdut mințile.
Daca îmi cadea un dinte jos nu era trafic dar cade asta sus unde e foarte vizibil, vad că e mai lung decât celălalt dinte, o fi că s-a retras gingia.

| relian a răspuns (pentru Celdrept):

Nu iti face punte daca se misca, indiferent daca putin.Mergu si sa faca raza, apoi dentistu iti va da optiunile, dupa ce vede cu ce are dea face.

Asa ce spunem pe aici e doara teorie, nu stie nimeni ce problema ai tu acolo. Daca ai paradontoza nu-ti [pune nimic, nici implant.Initial trebuie sa trateze, dupa se face o lucrare acolo.

Asa ca lasa vorbaria pe aic, ia masuri clare, mergi la dentist.Bafta

| J0B0MAT a răspuns:

Mergi la medic. Posibil să se mai poată face ceva, știu că poate să îți pună gingie sau ceva de genu acolo unde s-a retras. Dacă e parodontoză sunt tratamente, iar dinții oricum se mai mișcă. Dinții se pot pune în multe feluri, nu te mai speria.

| Celdrept explică (pentru J0B0MAT):

Se mișcă destul de rău nu cred că se mai poate face ceva, eu vreau doar sa nu îl pierd dar din ce relatează un user nu se mai poate face nimic! Și nu prea am nici bani, nu cred că o să îmi permit. O sa fie o trauma psihica mai ales că am anxietate serioasa și depresie.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Celdrept):

Mergi la un stomatolog bun și nu te mai lua după tot ce se spune pe net.Nu mai crede chestii când nu știi despre ce e vorba.

| Hyperion7 a răspuns:

Mi se pare că ți s-a retras gingia la acel dinte din cauza tartrului.
In mod normal ar trebui sa faci detartraj macar o data pe an, iar dacă nu faci, aici se ajunge.
Nu prea ai ce-i face in acest stadiu, numai să îți pună un implant sau ceva.