| anonim_4396 a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep.
As putea spune ca totul a inceput de cand m-am mutat intr-un apartament nou alaturi de familia mea.
Inainte sa ma mut, statusem in locuinta mea veche de cand m-am nascut, adica vreo 12 ani. (acum am aproape 14 ani) Problema este: cred ca sufar de o tulburare de alimentatie, ma refer la binge eating adica mancatul pe fond nervos/compulsiv. Am citit pe net tot felul de simptome ca ai putea avea tulburarea mancatului compulsiv si pe mai mult de 5 simptome le fac eu, adica:

-simt ca pierd controlul cand mananc si am o stare de necontrol asupra mea, adica cateodata efectiv mananc pana simt ca mi-e rau si imi vine sa vomit,
-mancatul pe fond nervos la mine este de cel putin o data pe saptamana si a durat mai mult de 3 luni, ba chiar jumatate de an,
-ma simt vinovata si depresiva dupa ce mananc compulsiv, ma simt dezgustata de ce am facut si imi vine sa ma bag in pamant si sa plang,
-cateodata simt nevoia sa mananc pe ascuns,
-am binge de cele mai multe ori noaptea pe la ore tarzii cum ar fi 10-11 noaptea sau chiar 12,
-dupa ce am binge tin o mie de predici cum ca o sa mananc bine urmatoarea zi, dar tot fac binge seara si ma simt ca un rahat.

Nu sunt grasa, chiar am greutatea normala, dar acum vreo luna m-am ingrasat cam un kg.
Am scris intrebarea asta pentru ca ieri am avut un binge gigantic adica:

-de dimineata am mancat o portie de cereale chocapic cu lapte.

~Precizez ca la scoala nu mi-am luat nimic de mancare si am stat cu foamea, probabil de asta am avut binge~

-la pranz, la scoala mi-a dat o colega putin din croissantul ei si niste sticksuri cu susan,

-cand am iesit, am stat cu o fata si am mers la magazin si ne-am luat o punga de chipsuri, twix, niste napolitane si o ciocolata iar eu am mancat cam jumatate de punga de chipsuri adica vreo 70 de grame pentru ca era punga mare de 140 de grame, jumatate de ciocolata, vreo 3 napolitane si 1 bat mare de twix.

Apoi am ajuns acasa si dupa doua ore am aflat ca tata daduse o comanda la kfc si am mancat pui cu cartofi si ketcup si sos de usturoi.
Stiu! Am mancat probabil vreo 3000 de calorii!
Apoi dupa asta, aveam o senzatie de greata. Am avut oricum senzatia aia dupa ce am mancat chipsurile si ciocolata pe stomacul gol.
M-am pus in pat si am atipit 5 minute pentru ca nu ma simteam bine la stomac, nu ca ma durea, dar ma jena, simteam ca o sa explodeze daca mai iau o gura de mancare...
Dupa alea 5 minute de stat in pat, am mai stat 1 ora la toaleta si inca 1 ora in pat pe telefon, iar dupa aceea m-am dus sa fac antrenament in casa.
Eu asa fac de obicei, e pe net un canal de Youtube care se numeste Fitness Blender si are o multime de antrenamente de diferite tipuri.
Am facut antrenament cam 40 de minute (de obicei faceam o ora sau o ora si ceva, dar acum nu am putut pentru ca mancasem prea mult) iar apoi mi-am facut dus si m-am bagat in pat.
Cand m-am bagat in pat, am inceput sa simt niste crampe in partea de jos a burtii care se intindeau spre osul pelvian. Era undeva in zona vezicii urinare durerea si se ducea putin spre intestin in sus.
Nu stiu de la ce erau crampele, probabil ca mancasem ca sparta, de asta... acum m-am trezit si ma simt ca un c*r, imi simt capul ca o piatra si nu am chef de nimic si de nimeni, am niste nervi pe mine de nu mai pot.
Azi am pus punct si am spus ca nu o sa mai mananc asa niciodata, pentru ca ajung in punctul in care imi fac rau singura.
Ultimul binge asa mare in care am ajuns sa-mi fie rau a fost acum 1 luna.
Nu stiu ce sa mai fac!
La psiholog nu vreau sa merg si nici nu le-am spus parintilor despre chestia asta, nici nu am de gand.
Vreau sa imi spuneti modalitati in care pot rezolva asta de una singura. Majoritatea timpului stau pe acasa, probabil de asta am binge, ma duc doar la scoala in timpul saptamanii, nu apuc sa imi pregatesc mancare de acasa si ma duc la magazin, unde au doar prostii si junk-food si imi iau mancare de acolo. Ar fi super daca ati putea sa imi dati niste sfaturi cum ar fi:

•ce sa-mi fac de mancare inainte de scoala ca sa nu mai am tendinta sa merg la magazin si sa-mi cumpar mancare nesanatoasa (mancare satioasa adica)?

•cum sa scap de binge eating in timpul liber, adica in vacanta si in weekend, ce activitati pot face ca sa nu mai simt nevoia sa fac binge?
Precizez ca nici nu prea am prieteni deci nu am cu cine sa ies, am 2 caini... m-am gandit la solutia sa ma duc sa-i plimb cand simt nevoia sa fac binge, dar daca eu fac binge la 12 noaptea cum ii mai pot plimba?

M-ar ajuta foarte mult niste sfaturi despre cum as putea rezolva asta pe cont propriu. Imi pare rau daca am scris atat de mult dar am simtit nevoia sa ma descarc undeva. Si va rog, fara mistouri sau raspunsuri tampite, e foarte serioasa problema mea daca am ajuns in punctul in care imi fac rau.
Dau funda celui care ma ajuta cel mai mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GabiDumitrescu a răspuns:

Din intrebarea ta am vazut ca maninci doar timpenii si nici parintii nu ajuta in mod deosebit. Nu cred ca ai nevoie de psiholog, ci de niste analize la sange pentru a depista ce carente de vitamine/minerale ai si apoi o vizita la un nutritionist. Sau stai tu frumos acasa si iti faci singura un meniu. Cel mai important - pentru a evita timpeniile, fa-ti un buget si incadreaza-te in el. Gen 1000 RON lunar, sa zicem. La liceu iti poti pune frumos un sandwich sau ceva facut de casa. Iar legat de mincat la nshpe noaptea, e treaba de disciplina. Maninci la 6-7 maxim ca lumea, inainte de culcare eventual un mar-banana-ceva - desi nu e recomandat. Zic ca idee. Incearca sa elimini pe cit posibil prajelile, zaharul. Uite, masa de seara/gustare de dupa-amiaza foarte ok pe care o fac de multe ori: iei o salata de-aia la punga gata spalata cu 2-3-4 chestii vegetale in ea (sau iti iei ingredientele si speli/tai), adaugi o cutie de ton, telemea de oaie, fulgi de porumb fara zahar. Iese un bol mare cu nu foarte multe calorii dar cu de toate ca si aport de minerale/vitamine.
Legat de tendintele de a cumpara timpenii, e greu. Acusi fac 40 de ani si tot le am. Cum le calmez? Simplu, de regula umblu cu portofelul gol sau maxim 10 RON in el si nu apelez la card decat pentru ce am planificat.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Dau funda celui care ma ajuta cel mai mult!"
îți dai ție dacă:

mai scrii cîteva intrebări la fel de detaliate (sau chiar mai mult) și asta îți ocupă timpul (nu mai rămâne de "binge")

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Esti penibil deja omule, hai pa si iti dau si un block big grin

| NGheorghe a răspuns:

Trebuie sa inveti sa faci singura de mancare (începi de la ceva simplu si apoi din ce in ce mai complicat) iar aici ai multe ocazii sa identifici cat de hrănitoare sunt unele legume fructe, carne, cereale, etc, câta energie si rezistentă îți dau ele, ce fel de energie îți dau (rezistența musculară, rezistența psihică, rezistența emoțională) si in ce condiții trebuie preparate pentru a scoate din ele maximum de energie...asta deja e nivelul de expert bucătar si muți habar nu au. Ceea ce vezi pe la tv cu grași ce gustă si critică este exact egal cu zero.

| Rd79 a răspuns:

Pai daca as fi in situatia ta, as incerca doua posibile solutii, pe care eventual le-as combina.

Cea mai simpla ar fi sa mananci niste bucati de legume cand ai chef de mancat fara un motiv anume. Gen, broccoli, morcov, telina, castravete, etc. bagi o bucata de morcov, una de broccoli, etc. (totusi nu exagera cu morcovii, au vitamina A, si dauneaza in excess).

A doua chestie pe care o poti face e sa-ti gasesti un hobby care poate fi facut de acasa. Fotografia, web design, poti incepe sa inveti programare daca vrei, robotica, etc. Poti invata multe de pe net, eventual sa te inscrii la un club ceva daca exista in orasul tau.

| artemidak a răspuns:

Of dmne

nu ai nimic
crede-ma.

așa bag și eu:
de poarca ce is.

nu de altceva.

iar dacă ar fi sa ne luam după net is bipolara, schizofrenica, am nu stiu câte fobii șamd.