| simo102 a întrebat:

Bună, nu știu ce se întâmplă cu mine.La început am început o dieta cu fructe ca să arăt mai bine,mâncam un măr, o portocală, mai gustam din mancarea normală, mi se părea ok, de revelion am mâncat chiar bine apoi iar am început cu fructele.Mi se părea că m.am îngrășat.Dar acum nu știu...simt ca nu mai pot mânca nu mai îmi este foame, îmi calculez mereu caloriile, dacă beau prea mult suc (desi nu depasesc 600 calorii) încep să plâng și mă văd obeză în oglindă. Deși cântarul arată că am slăbit eu mă văd tot mai grasă.Ce să fac? in afara de medic vă rog, nu vrrau să ajung anorexica cu teama mea de mâncare și nici să nu afle părinții despre asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Nu trebuie sa mananci atat de putin. Incepe sa mananci mai multa mancare, continua si cu fructele dar mananca-le ca si gustari, nu ca mese.
Nu esti grasa si n-ai cum sa te ingrasi mancand asa ceva! Fa-i si miscare, are un aport foarte mare in pierderea kilogramelor.

| simo102 explică (pentru Adry05):

Multumesc mult, acum am inceput si eu sa mananc cat de cat....mananc mai putin ca inainte sa incep dieta dar mananc mancare normala.

28 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Consumi 600 de calorii pe zi? Te vezi tot obeza, LASA PROSTIILE dai in anorexie. Nu stiu ce ai in cap, dar oricum nu creier. Ca sa slabesti nu inseamna sa te INFOMETEZI observ ca INFOMETAREA inseamna dieta la tine. Ca sa slabesti sanatos, sa-ti construiesti un corp frumos ai nevoie de o alimentatie deficitara (deficit caloric) Un deficit caloric inteligent, o alimentatie care inseamna foarte multe proteine pe zi poti incerca 2g-2, 5g de proteina /kg corp. Carbohidratii si grasimile trebuiesc la un nivel scazut dar asta nu inseamna ca ei sa fie 0. Incepi cu inceputul laughing o iei usor. Calculeaza-ti caloriile de mentenanta (reprezinta caloriile la care corpul tau isi pastreaza greutatea) si de acolo scazi pentru inceput 250 calorii. Caloriile ramase le imparti in 80% proteina, 15-carbo, 5 grasimi. Iti recomand sa lasi prostiile astea si timp de 1 saptaman su chiar 1 luna mananca calumea, nu-ti mai calcula nimic, doar mananca bine, dormi bine, ia-ti si un complex de vitamine. In momentul de fata corpul tau sufera, primeste soc dupa soc. Revino-ti cu mancatu, da-i ce are nevoie si dupa pune in aplicare deficitul caloric, o dieta adevarata nu INFOMETARE. Alege Smart Mode. Documenteaza-te bine si ai grija ca te joci cu propia viata.

| simo102 explică (pentru DovleacTurbat):

Nu imi este foame...azi de exemplu am consumat 467 calorii si am mancatdoar o mandarina de nevoie ca sa nu ajung la spital sau ceva.Problema este ca imi dau seama ce se poate intampla dar cand mananc ma simt din ce in ce mai mare...

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru simo102):

O mandarina NU are 467 calorii. Poate doar 46. ESTI deja anorexica. Revino-ti cit mai este timp. Maninca mincare gatita ca sa te insanatosesti. Nu te teme, nu te ingrasi. Doar sucurile dulci, dulciurile cu margarina si alte asemenea prostii te ingrasa.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru simo102):

Mananci 1 mandarina ca sa eviti spitalizarea? laughing Cred ca nu ai habar de ceea ce faci, in cel mai scurt timp (sper sa nu) organismul iti va ce da si ghici ce? Vei ajunge in spital, perfuzii... ce e mai rau. Caloriile le calculezi corect? Ai in vedere ca 1g de proteina inseamna 4 calorii, 1g de carbo inseamna tot 4 calorii, iar 1g grasimi inseamna 9 calorii? Cati ani ai? Spune-le parintilor, consulta un psiholog. Faptul ca nu iti e foame este pentru ca organismul s-a adaptat la ceea ce i-ai oferit tu adica nimic. Pune-te pe mancat, nu face prostii din astea ca vei regreta tot restul vietii, ti'am spus mai sus cum se obtine un corp frumos si iti mai spun Alimentatie corecta (deficit caloric) sport, odihna, apa si rabdare.

| simo102 explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Am baut cola si cappucino si de aceea am consumat atat

| simo102 explică (pentru DovleacTurbat):

Imediat fac 15.....si mama stie ca mananc putin dar o mint ca am mancat pizza si tot felul de prostii cu fetele in oras.....nu vreau sa ii ingrijorez cu problemele mele de alimentatie, deja au problemele lor.Si am pe telefon o aplicatie si acolo calculez si imi calculeaza corect

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru simo102):

Exact la cola si capucino trebuie sa renunti. Au zaharuri sintetice care te umfa nesanatos. Apa plata, ceaiurile din orice planta (nu granule) sunt mai bune pentru hidratare. Supa/ciorba(borsul) de exemplu, tine si de foame dar te si hidrateaza.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru simo102):

Nu crezi ca le vei provoca dureri si probleme mult mai mari cand vei ajunge prin spitale? Anorexia duce la deces, iar cele mai "norocoase" raman cu sechele. Cum se numeste aplicatia? Myfitnesspal? Revino la realitate.

| simo102 explică (pentru DovleacTurbat):

S Health.Si da, incerc dar este greu desi stiu ca este gresit daca mananc putin ma vad deja batoza

| simo102 explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

La cappucino nu pot, in fiecare diminata beau....sunt prea obosita fara cofeina, si cafea nu am voie.Dar eu nu pot manca dar o sa incerc totusi, multumesc

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru simo102):

Bine, bea cappucino. Incepe cu supe. Usor apoi si felul 2. Sanatate!

| DovleacTurbat a răspuns (pentru simo102):

O tii pe a ta cu batoza, ai primit informatii mai mult decat ajutatoare din partea userilor dar tot ai ideile tale prostesti in cap. Ai aproape 15 ani si spui ca esti dependenta de cofeina, ca n-ai energie? Pai de unde energie daca nu ii dai organismului energia adevarata "carbo si grasimi"? Eu am 19 si nu m-am atins de cofeina, sucuri si am o energie data dracu, dupa 12 ore de munca imi fac si antrenamentul. Eu iti doresc sanatate multa, dar daca continui in acest ritm sanatatea va fi nevoie happy. Succes

| simo102 explică (pentru DovleacTurbat):

Ai dreptate...o sa incerc sa ma refac

| DovleacTurbat a răspuns (pentru simo102):

Eh, esti pe drumul cel bun doar ca nu o sa incerci sa te refaci ci TE vei reface.

| Volsvagan70 a răspuns:

Mananca doar mancare gatita, bea suc rar si fa miscare. Asa iti garantez ca nu te vei ingrasa.

| xCeline a răspuns:

Mda mananci mult prea putin ai nevoie de 1500-2000 de calorii in functie si de activitatea pe care o desfasori faci miscare sau esti o fire mai sedentara. Cred ca problema ta nu tine de kilograme e mai mult de ordin psihologic... e foarte probabil sa ajungi anorexica daca o sa continui sa nu mananci sau sa mananci doar cate un fruct si doar sa gusti din mancare.

| simo102 explică (pentru xCeline):

De putin timp nu mai simt nevoia sa mananc abolut nimic....si fac sport in jur de 30 minute aproape zilnic daca am timp chiar zilnic.Constientizez cum pot sa ajung ca am vazut multe cazuri dar nu ma pot oprii.

| Cretu_Alexandra_1995 a răspuns (pentru simo102):

Ca sa ai energie sa faci sport trebuie să mănânci

| anapatrascu a răspuns:

Esti prea preocupata de aspect!
Fi tu însuti!
Mananca si bea TOT ce iti place!

| simo102 explică (pentru anapatrascu):

Nu pot....simt ca ma fac de 100 kg desi am ajuns subponderala

| anapatrascu a răspuns (pentru simo102):

Eu NU cred ca ai 100 de kg.
Din contra poti sa ai 190473 kg dar nu conteaza aspectul ci ce e in interior!

| Sorinx a răspuns:

Daca vrei sa slabesti fa sport.Crede-ma am patit la fel si sunt baiat.Pe la 10-11 ani eram foarte gras.(de imi atarna burta laughing ) Si tineam un regim cu iaurt si niste fulgi care ma terorizau. Tineam 2 zile regimu ala si eram slabi.Dar am facut miscare (acum am 12 ani) si sunt destul de ok.Mananca normal.Dar sa faci miscare.Nu poti sa slabesti repede si nici bine e. Daca faci miscare in 1-2 vei slabi.Stiu cam mult dar timpul trece repede.Si n-are nimic daca esti mai grasuta, sa nu fi obeza

| simo102 explică (pentru Sorinx):

Sunt subpnderala...dar tu ai slabit si pentru ca te.ai inaltat

| Alex2904 a răspuns:

Uita-te pe canalul de Youtube a lui Coste Vlad. Acolo gasesti videoclipuri despre o alimentatie corecta si despre exercitii fizice. Si daca ti se pare ca esti "grasa", dar ai slabit, poate fi din cauza ca ai pierdut din masa musculara. Nu te mai lua dupa ce iti spun altii pe internet. Dupa cum am zis, intra pe canalul asta de yt https://www.youtube.com/user/traiescsazambesc. Vezi ca mai are un canal.

| iiellaii a răspuns:

Simona (sper ca asta iti e numere) nu conteaza ce iti spune mintea, poate deja esti foarte slaba, incearca la fiecare masa, 3 MESE PE ZI sa iei un fruct dupa
Micul dejun sa fie mare, pranzul sa fie ok, iar cina sa fie micuta
Conteaza daca te-ai inaltat sau daca esti in crestere pentru ca,,,,,,,,,,, corpul tau trece prin multe schimbari, nu se va stabiliza decat pe la vreo 16-17 ani, deci nu fi ingrijorata. Daca vrei sa slabesti du-te si alearga apuca-te de un sport!
sper sa fii mai bine

| Cretu_Alexandra_1995 a răspuns:

Buna! Înainte de a începe o dieta trebuie sa te consulți cu un specialist deoarece poți ajunge la delegări hormonale si alte alea. În primul rând nu te mai uita atâta la calori, ca daca slăbești si acumulezi masa musculara tragi la cântar, mănâncă variat, evita dulciurile, în al doilea rând există mâncăruri speciale ca să ți aducă pofta de mâncare, am eu o carte de bucate cu așa ceva

| Andreea_Roșca_1998 a răspuns:

Buna!
Ar fi mai multe de discutat pe acest subiect, dar incerc sa ma rezum la ce e mai important. Dupa cum vad in poza, esti destul de micuta, deci esti in crestere si corpul tau are nevoie de o varietate mare de alimente din care sa se poata hrani. Cel mai important este ca tu sa fii sanatoasa! Vezi ca exista pe internet tabelele acelea despre inaltime-greutate dupa care te poti ghida.
Pe de alta parte, gandeste-te ca tu trebuie sa ai un corp cu forme astfel incat sa-ti vina si hainele bine, iar baietii sa te placa.
P.S. Incearca sa-ti gasesti de lucru tot timpul, implica-te in diferite activitati, etc. ca sa nu te mai gandesti la corpul tau.
Te pup!