| yanira3zl a întrebat:

Bună, nu știu dacă e ok să pun întrebări aici, eu am ales această categorie:sănătate, dacă nu este corect vă rog să-mi spuneți.
De 3 zile am piercing în limbă, știu că nu am voie să consum lactate, dar am voie să mănânc ciocolată? Văd tot felul de răspunsuri: Da, ai voie
Nu, n-ai voie pentru-că se infectează.
Nu înțeleg, cineva să mi dea un răspuns simplu și concret. N-am nevoie de persoane care să-mi pună întrebări de genul: De ce ți-ai băga piercing în limbă? De ce nu te-ai interesat înainte? Ei bine, am făcut-o, dar răspunsurile diferă. ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vmalex21 a răspuns:

Evita lactatea cel puțin 3 saptamani, exista risc de infecție.Foloseste apa de gura gen Corsodyl sau ceva cu efect antibacterian si ceai de musetel. Poti sa manânci ciocolată dar fără alune, stafide, etc.

17 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Ce raspunsuri vrei? Vrei să mănânci orice scoate-l, las-o naiba de modă. Mănânci și tu ca omul un covrig, mici, carne, o salată de legume, sau anumite mâncăruri. Dacă totuși îți place bagă și tu în zone mai favorabile. Ureche, sprinceană acolo il vede toată lumea, că doar asta este și farmecul in sine. Nu mă interesează că te superi, dar asta este bine sincer vorbind.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Legion7X):

Nu cred ca il poate scoate dupa 3 zile dar de aceeasi parere sunt si eu ca e cam stupid.

| AnImElOvErBuTiDkQ7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Same

| yanira3zl explică (pentru Legion7X):

Aa?, trebuie sa mi bag neapărat unde se vede, nu-i așa? Că în limbă nu se vede deloc, te-am lăsat în pace dar nu mă lua pe mine cu aiureli de astea, ai înțeles? Am vrut să văd și părerea celorlalți sau sfaturile celorlați să zic așa, eu cred că tu nu înțelegi ce scriu, nu i așa?

| Legion7X a răspuns (pentru yanira3zl):

Bagă-ți unde vrei. eu ti-am spus un bine.

| yanira3zl explică (pentru Legion7X):

Oricum asta fac, îmi bag piercing unde vreau, tu ți-ai dat cu părerea cam mult și peste subiect, asta e problema.

| vmalex21 a răspuns (pentru Legion7X):

Si crezi ca cu un piercing in limba nu poate manca?

| vmalex21 a răspuns (pentru yanira3zl):

Din pacate cam asta e mentalitatea la români.Am postat si eu o intrebare legata de cercelul in ureche la băieți, am primit numai răspunsuri aiurea gen,, e gay,,,, numai cocalarii poarta,, etc.Ma bucur însă ca nu mai traiesc in Romania ci într-o țară in care lumea nu are treaba cu asta.

| Legion7X a răspuns (pentru vmalex21):

Dat fiind faptul că suntem pe o platformă, unde toate lumea își dă cu părerea. Eu mi-am expus-o. Mai departe ce face este treaba ei, pe mine poate să nu mă ia în seamă.

https://itholo.ru/......limba.html piercing în limbă.

Am si eu cercel, două găuri adică doi cercei într-o ureche micuți din aur.

| vmalex21 a răspuns (pentru Legion7X):

Are verișoara mea, stiu prin ce a trecut.Il are de aproximativ un an și poate manca orice isi doreste.Primele 3 saptamani au fost mai grele.Din pacate pe net mai apar si chestii greșite, spre exemplu pe un site asa-zisa profi scria ca e okey sa schimb cercelul medicina după câteva zile, am facut si m-am ales cu o infecție de toata frumusetea si cu gaura înfundata. Daca ei ii place cred ca parerea noastra conteaza mai putin, pana la urma ea va suporta consecințele.Astazi mi-am facut si eu a doua gaura in ureche(stânga)si nu ma pot decide dacă sa-mi cumpăr un cercel din argint sau din aur.

| CameliaCamyBlondina a răspuns (pentru vmalex21):

Ce va pare asa interesant/ frumos sa va gauriti urechile si sa va puneti cercei ca si băieți?

| CameliaCamyBlondina a răspuns (pentru Legion7X):

Ce va pare asa interesant/ frumos sa va gauriti urechile ca si băieți?

| vmalex21 a răspuns (pentru CameliaCamyBlondina):

Din cate stiu gusturile nu se discuta laughing Nu cred ca un cercel in ureche ales cu gust da o impresie proasta, ba din contra.Sa stii ca la colegiul unde merg aici in strainatate am 2 profesori care au cercel in urechea stanga, sunt 2 oameni extraordinari si intelectuali.Mie mi-a pus in copilărie si cu timpul a devenit o parte din mine, m-am obisnuit cu el.Nu mi s-a spus niciodată(exceptând scoala generala)ca mi-ar sta urat, nici nu am de gand sa renunț prea curând la el.

| yanira3zl explică (pentru vmalex21):

Știu și te înțeleg, românii mereu au ceva negativ de spus, nu înțeleg chestia asta: Dacă porți cercel în ureche înseamnă că ești gay.
Unchiul meu a avut cercel în ureche și are o nevasta și 2 copii.

| sweetys a răspuns:

Mănâncă orice, dar după fiecare masa/gustare, clătește-te bine în gura, nu mai știu dacă era indicata apa de gura.

| NonZarek a răspuns:

Dacă ciocolata conține lapte, normal ca nu poți, simplu. E și logic dacă stai sa te gândești, citește ingredientele de pe spatele ciocolatei și vezi dacă conține lapte, nu o poți manca, dacă nu conține, atunci poți manca.