| Crinaanonima67 a întrebat:

Buna, nu știu exact dacă este potrivit locul pentru asemena întrebări, dar nu știam unde altundeva sa întreb. Ideea este ca am 30 de ani și sunt la a doua sarcina in trimestru II, experimentez niște mici probleme de 3/4 săptămâni, pana acum nu am avut nici o problema și prima sarcina a decurs perfect. De 3/4 săptămâni obosesc foarte ușor și am niște palpitații foarte puternice, inima îmi bate atât de tare de zici ca vrea sa îmi sară din piept. Când stau in pat eu și soțul meu, el spune efectiv ca tremura patul așa de tare îmi bate inima. Nu pot dormi pe burta, nu pot dormi pe spate și nici pe partea stânga. Toată ziua îmi aud inima cum bate și tot timpul îmi sta in gât. Stăteam la un film acum câteva seri cu fetița și soțul meu, iar soțul a venit și m-a luat in brațe punându-și capul pe pieptul meu, eu simțeau dinainte ca am niște palpitații urate, dar când a spus el ca inima îmi bate tare și neregulat, m-am speriat și am știut ca ceva nu e in regula și ca e timpul sa fac ceva. Am luat un stetoscop pe la începutul sarcinii sperând ca o sa aud inima lui bebe, iar când soțul mi-a spus ca inima îmi bate tare și neregulat l-am folosit ca sa aud și eu ce se întâmpla, nu vreți sa știți cum se auzea, m-am speriat și am intrat și intr-o stare de panica continuă. Mi-am luat tensiunea era 9/5, așa e mereu, e mică pentru ca sunt hipotensivă, dar pulsul era de 178 de bătăi pe minut, m-am speriat de nu am mai putut. Am fost la ginecolog și acolo mi-a luat tensiunea 10/7 și pulsul 89. Am rămas uimita, era un puls perfect mai ales in sarcina. Mi-a ascultat și inima a zis ca bate perfect, dar când am ascultat-o eu cu soțul meu nu bătea așa perfect. Nu am primit bilet de trimitere la cardiolog, a zis ca nu e cazul. Nu știu ce sa mai înțeleg? Acasă puls de 180, la medic de 90. Nu sunt sedentara, nu fumez, nu beau, am 1.65 m, la început de sarcina aveam 55 de kg, am pus 5 kg, am o viața activa, fac sport, joc tenis, la prima sarcina a descurca totul ca la carte și nu am avut nici o problema. Am întrebat pe acest forum cu speranța ca mai sunt mămici care au trecut prin asta. E cazul sa îmi fac o programare la privat la cardiolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Cel mai ok ar fi sa apelezi la un medic specialist, aici pe TPU poți primi doar informații și sfaturi, de cele mai multe ori eronate.

| ioanamaria2000 a răspuns:

Eu nu sunt mamica dar iti spun ca mai bine apelezi la un doctor. Chiar daca nu te duci, poate gasesti pe cineva dragut sa discute la telefon. Daca acesta va considera ca e cazul sa faci un control, e spre binele tau. Chiar daca alte persoane iti raspund cu ceva asemănător, nu toti au aceleasi probleme, iar simptomele in multe cazuri se aseamana. Sanatate multa si sărbători fericite!