| Ady28 a întrebat:

numele meu este Ady am 21 de ani. Am fost diagnosticat acum 4-5 luni de zile cu vitiligo in urma stresului de la serviciu sad, din pacate.Am fost la un spital privat si m-a pus sa fac toate analizele de sange etc, nu mi s-a gasit nimic, sanatos tun happy, dupa aceea mi-a dat un unguent dermovet, l-am aplicat o luna de zile.Am fost la control niciun efect sad, mi-a spus sa-l aplic in continuare.L-am mai aplicat inca o luna de zile si dupa m-am gandit sa merg la un alt doctor dermatolog.Am mers la un alt doctor de stat de data aceasta si mi-a spus sa ma opresc sa aplic dermovet cam subtiaza pielea si se deterioreza si mi-a dat vitiskin sa-l aplic 4 luni de zile si daca da roade sa-l aplic, in continuare, l-am aplicat aplicat o luna de zile pe toate petele si am iesit la soare mi s-au repigmentat 2 pete in zona gatului happy, toate bune si frumoase, happy dupa o luna de zile n-am mai gasit Vitiskin in tot orasul sa cumpar de la farmacie si mi-a fost frica sa cumpar de pe net din cauza ca ar putea fi contrafacute.Si atunci farmacista mi-a dat de la farmacie Vitix spunandu-mi ca e la fel ca Vitiskinul, acesta find mai scump 130lei, iar celalt primul 90-100 lei. Lam aplicat 3 saptamani si dupa a inceput sa mi se extinda o parte din pete si sa-mi apara altele noi sad ..Am incercat sa dau de medicum meu dermatolog dar este in concediu si n-am numarul lui si se intoarce peste o saptamana si as vrea sa va cer sfatul dumneavostra in aceasta problema happy. Binenteles la cine cunoaste aceste simptome sau acesta boala. Acum vine intrebarea dupa intreg romanul acesta, happy credeti ca aparitia acestor pete ar putea proveni din simplul motiv ca mi-am schimbat crema sau din alte cauze? Ca de stresat de data acesta n-am fost, ca si eu sunt in concediu de 2 saptamani si crema e de aceeasi firma si pentru aceeasi cauza a bolii.Sau daca stiti cumva alte leacuri pentru boala acesta sa-i sugerez medicului sa vedem ce zice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda un test de sange pentru valorile Vitaminei B 12 in sange!
Este extrem de important s avezi daca nu ai deficienta de Vit.B12 cdin cauza careia ajungi s afaci vitiligo si boli neurologice grave, care pot cauza si moartea.
O analiza de sange pe Voit.B12 se face la orice centru privat de analize si o s avezi clar daca ai deficienta sau nu. De acolo, pornesti prin excludere.
daca ai deficienta masiva, poti sa faci injectabil doze mari pana ajungi la nivelul normal si apoi sa incerci sa il mentii cu pastile.

Citeste aici:
http://www.pirasan.ro/ro/tratament-naturist-vitiligo/

http://medlive.hotnews.ro/......iligo.html

http://www.sfatulmedicului.ro/......na-b12_918

http://www.csid.ro/......e-4256071/

| CuriousStuff a răspuns:

Daca ai zis ca ti-ai facut toate analizele inseamna ca sigur stressul ti-a provocat debutul bolii si in primul rand ar trebui sa incerci sa il eviti.
Daca zici ca nu te-ai mai stressat de loc desi mi-e greu sa cred probabil crema nu are un efect asa de bun asupra ta cum avea cea dinainte. Leacuri pentru boala... Nu sunt 100% convins dar din cate stiu eu poti doar sa o tii sub control, petele deja aparute nu o sa dispara. Poti in schimb sa folosesti o metoda de a le camufla.
Iar pentru a le tine sub control aplica metodele indicate de medicul curant. Medicii dau indicatii in functie de fiecare persoana in parte. Ce a functionat la o persoana poate sa-i faca rau alteie. De aceea iti da un anumit tratament, apoi te cheama iar la consult sa vada cum evolueaza, eventual schimba ceva din tratament si te cheama iar. Ai incredere in medic. Nu zic ca o sa se intample asa, dar e posibil ca un alt "leac" pus peste cel dat de medic sa iti faca mult mai rau decat daca nu ai face niciun tratament.