| anonim_4396 a întrebat:

Am fost acum cateva luni la un control ginecologic pentru ca aveam niste scurgeri si mi s-a spus ca am candidoza.Medicul mi-a recomandat o crema si niste ovule dar dupa terminarea tratamentului problema a reaparut.Acum am fost la farmacie si mi-am luat o crema pentru candidoza pe care trebuia sa o aplic 3 zile. Am aplicat-o vreo4 zile sa fiu sigura ca scap de candidoza dar acum elimin o substanta alba ca cea de la candidoza.Nu stiu daca e crema sau e candidoza.Ce ar trebui sa fac? Nu pot ajunge momentan la medic.Ma gandeam sa astept cateva zile si sa imi mai aplic inca 3 zile crema, oricum nu cred ca are ce rau sa imi faca doar ca sunt nelamurita de ce am acele scurgeri abundente(mai abundente decat inainte sa incep aplicarea cremei). Funda si evaluare pentru ceilalti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| secretlove2014 a răspuns:

Daca vrei iar un tratament bun pe care l am luat si eu este GYNOPHILUS ovule de 2 ori pe zi 7 zile este pentru refacerea florei vaginale in caz de infectie,candidoza etc, nu sunt interzise contactele sexuale, sunt naturiste pe baza de lactobacili, nu se fac spalaturi inaintea folosiri lor, si referitor la bicarbonat da se poate si asa 500 ml ceai amestecat cu o lingura de bicarbonat si facut spalaturi vaginale

| AdnaMuresan a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu ( si inca o mai am deoarece de candidoza nu se scapa in schim am avut aceleasi simptome )
Eu de exemplu am stopat-o cu ceai de musetel si bicarbonat, ma spalam in fiecare seara, inainte de culcare, si pe langa vagin si putin prin el ( nu mult deoarece poate afecta ), iar seara imi luam o pereche laaarga de pantaloni si ma culcam fara lenjerie. Eu am scapat ca sa zic asa intr-o saptamana (maaaximm!). Si eu am fost la ginecolog, mi s-a dat o multime de creme dar pana la urma din pacate nu ele si-au facut efectul si tratamentele acestea facute acasa.

Sper ca te-am ajutat, si sper sa reusesti ca si mine, candidoza este a dracului, se poate face repede dar nu se mai vindeca sad
Pupici :*

| Valentina036 a răspuns (pentru AdnaMuresan):

Multumesc mult! O sa incerc asa. Imi poti spune cat ceai de musetel si cat bicarbonat? Le amestec?

| AdnaMuresan a răspuns (pentru Valentina036):

Eu am pus 200 ml de ceai de musetel si vreo 1 lingurita jumatate de bicarbonat :*