| anonim55555555555 a întrebat:

O colega de a mea de 17 ani are 2 masele cazute, vreo 2 rupte si 2 cariate. Ati mai vazut asa ceva? LA DENTIST nu vrea sa mearga ca spune ca se face de ras. Ce sa faca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-are ce sa faca decat sa stea cu ele asa daca la denntist ii e frica sa mearga. La 17 ani sa-ti fie frica de dentist...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu vrea la medic zi-i sa isi cumpere un blender ca acus doar piureuri si sucuri o sa mai poata manca.

| Sn4k3 a răspuns:

Poate doar sa mearga la dentist, si ii sugerez sa mearga mai repede, deoarece la ce ai spus ca are, sigur nu e de bine laughing. Si un sfat : fumatul/cafeaua/bomboanele nu prea ajutawinking

| Florentina9210 a răspuns:

Aha, deci fata ''se face de ras'' daca merge la dentist..am mai auzit-o si pe asta.
Ba, voi in ce secol, traiti? laughing

| SSJGohan3 a răspuns:

Sa mearga la dentist daca ii sunt asa de distruse inseamna ca e posibil sa aiba si vreo boala care sa ii distruga rapid. Ar fi mult mai bine sa mearga la un specialist ca mai bine previne decat sa trateze pe urma. Poate cine stie e ceva tratabil, acum asta e se mai duc maselele si eu cand mancam multe bomboane ca eram copil si le spargeam cu dintii am stricat cateva masele bine ca nu erau definitivewinking As sfatui-o sa mearga la dentist, sa ii repare tot ce se poate si sa inlocuiasca pe cei stricati.

| anonim55555555555 explică (pentru SSJGohan3):

A zis ca ii e rusine sa mearga a zis ca medicul va rade de ea si i va certa si ca sigur nu mai sunt adolescente cu dantura asa oribila

| SSJGohan3 a răspuns (pentru anonim55555555555):

Da mai, ii este rusine dar daca vrea sa scape toata viata de aceasta rusine ar trebui sa mearga si daca nu crede, eu am mai vazut fete cu dantura poate chiar mai proasta decat ai descris-o tu. Deci nu cred ca e problema si punandu-te in postura medicului dentist sigur a vazut si el cazuri mult mai grave cu abces dentar destul de urat si mirositor, etc...Cel mai bine e sa mearga la dentist si sa fie sincera cu el/ea ca nu are de ce sa rada de ea..Doar asta ii este job-ul respectivului medic pentru asta castiga bani si nu ar avea de ce sa rada, mai degraba se va bucura ca va face multi baniwinking

| MJo a răspuns:

Spune'i ca mai exista o solutie. Sa mai stea inca 17 ani pana ramane fara niciunul si sa spuna atunci ca asa s-a nascut. Asta ca sa "nu se faca de ras". Nu'i nimic rusinos in a avea astfel de defecte, naturale de altfel.