| adriangabor92 a întrebat:

Buna. Pe bunica mea o tot dor picioarele ( dansa are diabet grad 2, este cardiaca, etc). Care sunt cauzele si remediile de vindecare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| microsedd a răspuns:

Prima cauza de durere ar fi diabetul de tip 2 pe care il are bunica ta mai ales daca nu este controlata glicemia cum trebuie cu medicamente si regim alimentar. Peste aia se adauga si tensiunea arteriala care poate face sa i se umfle picioarele si aia iar sa fie o cauza a durerii. Trebuie sa mearga la medic sa vada daca este tinuta sub control tensiunea dar si diabetul cat de bine e controlat. Un consult si niste analize ar putea spune mai exact care e baiul cu bunica si de ce tratament are nevoie. Nu e de glumit nici cu diabetul si nici cu tensiunea. Mergi cu ea la medic nu mai cauta remedii pe net ca nu o sa o ajute.
Sănătate bunicii!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai putea tu fiind nepotul ei sa i faci seara un masaj la picioare ca tot o dor, ie i cremă si faci masaj o sa se simtă mult mai bine.

| Silviu0792 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mars la frecat mm ai ignore si tu hai te salut

| Iamforfun a răspuns:

Vârsta poate fi o cauză.
Sunt multe remedii de vindecare.
Dacă este pensionară, poate să ceară de la Casa de pensii un sejur într-o stațiune balneară, unde poate face un tratament.
Sejurul este deconectat parțial de casa de pensii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Nu stim ce varsta are bunica ta, dar diabetul aduce după sine neuropatia diabetica picior diabetic in care apar dureri datorite glicemiilor mari si vîrstei pacientului, ea sigur nu face miscare poate are si reumatism, remediile numai medicul specialist diabetolog îi poate spune dupa ce o consultă, sunt cabinete pentru picior diabetic, acolo trebuie dînsa sa mearga sa o vada medicul si in functie de diagnostic o sa i spuna el ce sa faca, daca este grasă primul pas este sa slabeasca, nu ai spus o dor ambele picioare sau doar un picior cand este timp urît, plouă ninge, si in ce zona o dor, genunchi, glezne talpi. Ce varsta are ea?

| Silviu0792 a răspuns:

Serios tu esti sanatos la cap cu intrebarea ta fara sens, la ce varsta are bunica ta probabil sansele sunt relativ mici o belesti cu diabet si de la 50 de ani toata viata

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Silviu0792):

Cum intrebare fara sens? Are sens doar esti tu limitat, intrebari fara sens sunt alea pe care le pune ti voi cu sex la 10 ani, alea da fara sens si proaste.