| CandyHearts a întrebat:

pentru analize de depistare a unor probleme cu tiroida se necesita si analize din urina sau din sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De sange absolut intotdeauna. De urina, rareori

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Testele sanguine sunt folosite întotdeauna.
Testele cele mai des folosite sunt:
- TSH (hormonul de stimulare tiroidiană)
- T4 (tiroxina).
Rar, următoarele teste imagistice pot fi folosite pentru evaluarea glandei tiroide, care pare a fi modificată în timpul examenului obiectiv:
- ecografia tiroidiană
- CT tiroidian (computer tomografia)
- scintigrafia tiroidiană.
O analiză sangvină, denumită testul de stimulare a hormonului de eliberare tireotrop (TRH) este folosit uneori, pentru a diagnostica forme rare de hipotiroidism, cauzate de boli ce afectează hipotalamusul sau hipofiza. O computer tomografie sau o rezonanţă magnetică nucleară a hipotalamusului sau a hipofizei, pot fi efectuate pentru a observa eventuale modificări ale acestor zone ale creierului.
Te pup!

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Ai nevoie de analize sangvine si anume:
T3, T4 si TSH.

Sanatate!