| AlexandraElena12 a întrebat:

Port aparat dentar de 5 luni si m-am obisnuit cu el, avand in vedere ca trebuie sa-l port aproximativ 1 an si 8 luni.Pana aici nu am nici o problema.Am vazut acum cateva zile nu mai stiu sigur daca o reclama sau documentar despre o fata care a purtat aparat dentar si a spus ca se spala pe dinti exact asa cu ii recomandase medicul dentist, iar dupa ce si-a scos aparatul nici cu albire profesionala nu i s-au dus urmele lasate de la bracheti de pe dinti si a fost nevoita sa-si puna fatele.Asa este? Raman urme de la bracheti pe dinti?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Eu am aparat dentar de un an si 2-3 luni. Raman urme mici in jurul brachetilor (acolo unde trebuie sa ne spalam cu periutele interdentare), dar atunci cand iti da barachetul jos si ia acel material care lipeste, acele urme se duc. Daca nu te speli bine pe dinti (mai putin de 5 minute), daca nu folosesti periute interdentare si apa de gura, se fac urme garantat. Si eu am niste urme mici, dar se duc. E foarte important sa iti faci obicei in fiecare seara sa te freci cu periuta asa cum trebuie, apoi cu cea interdentara si apoi sa iti dai cu apa de gura. Si dimineata inainte sa te duci la scoala e bine sa faci la fel. Macar de doua ori pe zi, dar mai ales seara.

2 răspunsuri:
| Holy2010 a răspuns:

Stai linistita ca nu raman nici un fel de urme. Eu am purtat 4 ani! In momentul cand sunt inlaturate se face o curatare temeinica a dintilor. Se poate o usoara lipsa de luciu unde au fost lipite datorita "pilirii" smaltului la indepartare dar nu se observa si in nici un caz nu se traduce prin modificari de colorit.

| Pardelian a răspuns:

Probabil daca ii porti peste 10 ani la rand