| FlorentinaIordache a întrebat:

Buna, port de 2 zile ochelari si ma ustura ochii dupa ce ii port de catev ori pe zi, nu am purtat niciodată ochelari, acum este pentru prima data si ochelari mei au dioptrii de 0, 75, pot sa ii port la ochii 15-20-30 min, nu ma doare, nu ma ustura ochii, dar dupa ce ii dau jos si ii pun mai tarziu dupa o ora 2, dupa ce ii port din nou dupa ce ii dau jos ma ustura ochii si mi se inrosesc ploapele de jos atat de rau ca nu mai pot sa mai stau pe telefon sau sa ma uit la televizor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Medicul oftalmolog ar fi trebuit sa-ti spuna sa NU mai stai pe telefon sau computer mai mult de 10 minute pe zi, tocmai pentru a nu te mai ustura ochii, pana te obisnuiesti cu ochelarii.

| FlorentinaIordache explică (pentru Violleta2022):

Buna ziua, nu mi-a spus domnul doctor!

| dullcat a răspuns:

Buna.Despre ce fel de ochelari vorbim? Facuti in urma unui consult oftalmologic, la o firma adecvata? Sau sunt cumva cumparati intamplator din piata/orice magazin care nu este de profil?

| FlorentinaIordache explică (pentru dullcat):

Sunt dati de un doctor in urma unui consult si de la el de la firma ia-m cumparat!

| Standt a răspuns:

Nu e bine deloc. Mergi inapoi la oftalmolog sau optician. La cine ti i-a recomandat. Eu am patit la prima mea pereche sa imi inverseze reteta cu a altui pacient.