| abcdefgh a întrebat:

Pot slabi aprox. 1 jumatate kg in 3 saptamani? As dori sa imi spuneti daca da si ce ar trebui sa fac...adica ceva execitii (de mers merg pe jos 1 km in fiecare zi) Vreau sa mi ziceti cat mai multe exercitii dar sa dea roade.Sunt dispusa sa fac si 1 h de exercitii pentru a slabi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

In primul rand trebuie sa intervii in alimentatie : mananca multe fructe,legume,paste si incearca sa eviti dulciurile,grasimile, prajelile, fast-food.In al doilea rand ar fi bine sa faci sport, eu cred ca ar fi bine de 3 ori pe zi :
dimineata (dupa ce mananci ceva usor) mergi si plimba-te cu rolele, bicicleta, alearga
la pranz (dupa ce mananci ) : incearca sa faci prima data 30 abdomene(pe parcurs) te vei obisnui si vei face mai multe).Mai ales ca acum s-a mai incalzit afara poti alerga, insa la bicicleta cred ca vei apela mai tarziu. Uite cateva tutoriale pentru fiecare parte a corpului pe care le poti face tot la pranz: pentru abdomen: http://www.youtube.com/watch?v=kHSCmwHaGJs
pentru fese si coapse: http://www.youtube.com/watch?v=yHNAeow4UV0
pentru picioare : http://www.youtube.com/watch?v=1syQHK3ycd4
pentru celulita : http://www.youtube.com/watch?v=zoJQOapc9cY&feature=related
coapse interioare http://www.youtube.com/watch?v=Pdemjz2wZ5I
exterioare: http://www.youtube.com/watch?v=REY2HPuVHis&feature=related
brate: http://www.youtube.com/watch?v=Ywsiz1aY9_4
seara (incearca sa mananci o salata, sau doar fructe) si ar fi bine sa dansezi(ajuta destul mult la slabire).
ps: incearca sa mananci mai mult fiert si la gratar, exclus prajeli si sucuri cu acid.
Mult succes!

7 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Multumesc pentru apreciere.Numai bine!

| UNfriendLY a răspuns:

In 3 saptamana poti slabi si 10. numa`vointa sa ai, pai e f simplu pentru cat vrei tu, pune mana si alearga prin parc ca-i frumos acu, mananca sanatos si cat mai putin + multe lichide ca sa stimulezi metabolismu cam atat, oricum cel mai important e sa depui efort!

| hippiemuslim a răspuns:

Poti slabi chiar mai multe kilograme, insa depinde de ce greutate ai. Daca ai o greutate normala care nu s-a schimbat foarte mult in ultima vreme este destul de greu. Daca ai peste greutatea normala si nu te-ai ingrasat recent, e cam acelasi lucru.
Dar sa spunem ca te-ai ingrasat recent. Exercitiile pe care ar trebui sa le faci sunt zilnice, de 10-20 de minute de doua ori pe zi, ele trebuie sa fie orientate catre zona in care vrei sa slabesti (burta, picioare etc). Sunt foarte multe exercitii de acest gen, e suficient si sa alergi.
Ca regim alimentar, ar trebui sa te limitezi undeva la nivelul normal de calorii(1500-2000), cu alimente predominant vegetariane si mai greu digerabile. Ouale fierte moi ar acoperi nivelul proteic si sunt greu digerabile.
Succes!

| Narcis2007 a răspuns:

Se poate si mai mult...alearga foarte mult si nu manca grasimi...

| bea_6905 a răspuns:

DA! Si eu am slabit 3 kg intr-o luna. Asta, fara sa fac sport. Am renunat la grasimi si dulciuri, si am inceput sa mananc mai sanatos! happy Daca faci si sport pe langa asta, efectele sunt si mai vizibile!

Succes!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea cel putin 2 l de apa pe zi fa sport: genoflexiuni, abdomene si alearga cam in jur 20 de minute...si mananca fructe(in special mere) si salate(fara ulei) si fara dulciuri si grasimi (paine)
o sa dea roade...si cred ca slabesti mai mult de 1kg jum:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,avand in vedere ca nu e mult, poti slabi jumatate de kilogram in 3 saptamani(in acest timp poti slabi chiar mai mult). Elimina pe cat posibil din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile, sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, alune sau fistic.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa,in special,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp).In rest, alearga zilnic, cu viteza medie in jur de 20-30 de minute.Lucrul acesta te va ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Succes.