| Boboc_Alexa_1997 a întrebat:

Bună prieteni, am nevoie de ceva pentru insomnie. Devine din ce in ce mai rău și dacă mă trezesc la 6 7 tot la 4 adorm și chiar nu mă simt prea bine, vreau sa dorm și nu pot, mă uit pe tavan.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Somnul este ca un porumbel. Dacă alergi după el, zboară.
Dacă pui grăunțe în palmă, se așează pe palma ta.
Somnul cu somnifere și calmante, forțat nu este bun.
Cel mai bun somn este atunci când îți este somn, indiferent la ce oră a zilei. Viața socială ne obligă să dormim noaptea și să fim treji ziua. Fiecare creier are ritmul lui iar trezirea cu ceas deșteptător la oră nepotrivită pentru el, este ca o lovitură de bigi pe spinarea goală.
Dacă vrei să dormi, voința este o funcție a stării de veghe, nu poți să adormi la comandă.
Dar dacă stai în pat cu ochii închiși, fără să te uiți pe tavan, aceasta este echivalent cu o deprivare sensorială, creierul este mai puțin solicitat și se odihnește totuși.
Sunt din motive de experiență personală foarte contra oricărui medicament.
Extraveral este un amestec de plante.
Ceai de tei.
Ceai cu semințe de mac.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Culcarea trebuie sa fie la 9.30-10 seara, ca organismul tau sa poate produce cei doi hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina.
Ca sa adormi repede si usor, trebuie sa eviti a sta pe un screen/ ecran electronic, inainte de culcare si sa citesti o carte cu foi, ca ochii sa nu fie afectati sie xcitati de lumina ecranului.
Somnul vine rapid cand citesti vei vedea.

| ziftode a răspuns:

Daca mergi la marmacie or sa iti dea numai medicamente naturiste sau suplimente alimentare de gen paducel, magneziu, etc., eventual cu titluri pompoase de gen calmogen, sedatif-pc, etc.
toate astea au un singur efect: reglarea tensiunii
asta fiind principalul motiv pentru insomnie (cafeaua/cofeina ridica tensiunea, bautura, etc.)

totusi, ar trebui sa te duci la doctor, sunt si alte motive pentru insomnie, cum ar fi dereglare hormonala, la barbati de exemplu, lipsa de testosteron duce la insomnie, etc.

| Teo29 a răspuns:

Calmogen incearca, poate te va ajuta. Daca nu, un consult psihologic sa vezi cauzele problemei tale si rezolvarea acestora.

Daca tot persista, fara rusine, trebuie sa consulti un psihiatru competent sa iti dea ceva de dormit sa te stabilizezi. Lipsa somnului iti afecteaza grav sanatatea psihica si cea fizica, nu e de joaca si nici de amanat gasirea unei solutii.

Scrie-mi in privat ce rezolvi, sper sa te faci bine!

| melodrama a răspuns:

Da-te cu capul de pereti