| anonim_4396 a întrebat:

Buna,prietenul meu are o inflamatie la ochiul stang i sa umflat pleoapa si e sa rosit,il deranjeaza destul de tare,oare ce ar putea fi? o fi vorba de ulcior, e plecat cu serviciul fiind sofer pe curse internationale nu poate oprii sa il vada un medic abia peste cateva zile cand ajunge la destinatie. exista vreun leac babesc sau ceva eu nu am avut niciodata asa ca nu stiu.
cine a mai patit sau stie de ce ar putea fi vorba va rog sa imi spuneti! multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Sunt mai multe variante
Cea mai simpla e ca i-a intrat ceva in ochi si a ajuns sub pleoapa si nu elimina ochiul,ii provoaca o infectie.
Alta varianta e o intepatura de insecta,si alta e conjunctivita.
Tind sa cred spre faza cu insecta pentru ca nu e decat la un ochi,asa ca nu strica o compresa cu apa rece tinuta pe ochi, eventual sa o lege. Daca se dezumfla in cursu zilei, am dreptate, altfel, repede la medic.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Probabil l-a tras curentul daca a mers cu geamurile deschise + ca consuma mai multa motorina si daca patronul lui e o jigodie ordinara ii scade din salariu. Nu ai ce face pana nu ajunge la controlul medical.