| anonim_4396 a întrebat:

Problema mea este urmatoarea : am avut hemoragie vaginala timp de o luna si astazi m-am hotarat in sfarsit sa merg la medic. Am fost la inceput intrebata daca sunt virgina si raspunsul meu a fost DA si apoi am fost urcata pe masa, nu stiu ce mi-au facut ( tuseu vaginal banuiesc) insa m-a durut ca naiba si am zis asta in repetate randuri sperand ca medicul se va opri sau va schimba tactica, insa a continuat pana am izgunit in plans. Mi-a prescris o reteta in care eu nu am nici cea mai mica incredere. Treaba e ca de atunci durerea a persistat si nu e doar la intrarea in vagin ci si pe interior in zona uterului.( si in plus simt nevoia sa mictionez din 20 in 20 de minute) Pana acum nu am avut astfel de dureri. E normal ce mi s-a intamplat? Ar trebui sa ma ingrijorez? Am fost programata din nou pentru saptamana viitoare, dar cred ca o sa refuz un alt consult, mi-e tare teama si ma apuca paranoia mai tare ca niciodata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AIRIUS a răspuns:

Buna iubita!
Da,exista o categorie de medicii,care pe langa faptul ca sunt incompetentii,te trateaza si cu brutalitate.
Hemoragia e o problema,si binenteles,ca ea are o cauza.
Parerea mea e sa te duci la un cabinet particular si vei simti diferenta,vis a vis,de comportamentul dr.
Esti nevoit sa platesti si atunci se schimba situatia,gaseste un medic bun,nu stiu,poate ti recomanda o prietena ceva,sau discuta cu mama ta,ea e in cea mai mare masura sa te insoteasca la un medic bun si du-te.
Dar acest medic,care te a consultat,nu trebuia sub nici o forma sa te puna pe masa,daca tu esti virgina,deci,NU trebuia sa te puna pe masa.
Orice lucru,pe parte abdominala si toate organele, se vede la eciograf, nici decum pe masa.
Succes si Craciun fericit!

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu are rost sa minti ginecologul in privinta virginitatii fiindca este primul lucru care il vede cand te consulta. De aceea te-a si consultat vaginal( la virgine consultul se face rectal). Daca urinezi des si te doare burta, s-ar putea sa fi facut o cistita care nu are legatura cu consultul. Ce tratament ai primit?

| Himera a răspuns (pentru Abh):

Ceea ce inteleg eu din raspunsul tau e ca ma acuzi ca as fi mintit si de aceea m-a "consultat" in modul ala. Ei bine, NU AM MINTIT si chiar si ea [era femeie apropo] a recunoscut ca rar a vazut asa ceva. Initial voia sa imi dea pilule contraceptive dar am refuzat si mi-a dat Ca, vitamina C, Duphaston( cred ca am scris bine, e progesteron) si inca ceva care ar trebui sa se administreze injectabil si mi-a spus sa-l beau. Hemoragia s-a redus drastic aproape ca s-a oprit dar durerile de burta persista si ma doare ca naiba crying cred ca mi-a rupt himenul altfel nu-mi explic, dar daca s-a intamplat asta nu inteleg de ce ma doare si in zona uterului.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca ti-a dat sa bei Ergomet, acela are tocmai efect vasoconstrictor(are rolul de a minimaliza hemoragia), contracta uterul si asta da durerea de burta.Imi cer scuze ca am inteles gresit in ceea ce priveste virginitatea. In acest caz, nu era permis sa te consulte vaginal.

| IMC90 a răspuns:

Pai ma gandesc ca asta este meseria ginecologului... sa umble in vagin. Daca mergea la ORL o cauta in urechi... Fiecare cu specializarea lui.
Ea poate merge si la tata mare, ca tot aceleasi proceduri se aplica.

| Himera a răspuns (pentru IMC90):

Ideea era ca sunt virgina si consultul virginelor difera de celelalte si in plus din cate am inteles nu ar fi trebuit sa ma doara nimic. Dar pe mine ma doare ca naiba!

| IMC90 a răspuns:

Daca cumva exista alte cauze, cum ar fi o tumora de exemplu? trebuie facut un consult profesionist (la ginecolog nu mergi de placere).
Medicii buni sunt medicii care exclud toate posibilitatile, nu-ti zic ca esti bine si poti pleca. (eventual dandu-ti niste suplimente alimentare).
Deci nu mergi la balul bobocilor, mergi la doctor.

| BruneTTe a răspuns:

Un consult al virginelor nu ar trebui sa doara deloc pentru ca teoretic, medicul ginecolog nu are voie sa "umble" pe acolo. Desigur, daca chiar e o problema bizara, se face o exceptie, ca sa se descopere problema. Daca chiar nu ai incredere in doctorul asta, asteapta sa treaca revelionul si programeaza-te la alt ginecolog, de preferat femeie, pentru ca aceasta va intelege permanent prin ce treci, doar are si ea ce ai si tu, nu?
+ ca ele au rabdare mai multa [ de cele mai multe ori]. Si nu in ultimul rand, nu te duce la oricine. Cauta pareri despre medicii din orasul tau pe net, sau du -te la vreo cunostinta de familie, de la care sa stii sigur ca medicul este unul bun.
Sper sa fie bine! Sarbatori fericite!