| Mexx99 a întrebat:

Revin cu o intrebare in speranta ca cineva ma va ajuta,sufar de atacuri de panica,aproape zilnic,in sensul ca eu singura imi provoc starea de "lesin",am citit peste tot articole ca din lesin nu te poti trezii si chestii si imi e foarte frica sa lesin. Faza e ca nu am o alimentatie deloc buna si ma gandesc mereu ca as putea lesina,mi-e frica sa nu fiu bolnava grav sau ceva sad Ce pot sa fac sa imi treaca chestiile astea, uneori reusesc sa ma controlez gandindu-ma ca e doar in minea mea si chestii, uneori nu reusesc si incep sa tremur si etc.Un sfat? Exista ceva vitamine pentru calciu sau ceva? Curand o sa merg sa imi fac analizele. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ceea ce ai tu se trateaza cu inhibatori selectivi ai recaptarii serotoninei. Mergi la medicul psihiatru pentru o reteta. Calciu se da pentru caderile de calciu si nu este eficient in atacurile de panica.

| Mexx99 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Psihiatru? Cred ca vroiai sa scrii psiholog.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Mexx99):

Nu. Psihologul nu este medic, psihologul a terminat facultatea de psihologie nu medicina...
Psihiatrul este medic si poate prescrie medicamente care sa te ajute sa invingi afectiunea pe care o ai. Impreuna cu tratamentul medicamentuos vei face si cateva sedinte de psihoterapie. La psihiatru nu se duc doar nebunii (asa cum zice vocea poporului) ci oameni cu tot felul de probleme, de la cele mai simple (depresie, anxietate, atacuri de panica) pana la cele mai complicate psihoze (cum ar fi schizofrenia). Daca nu tratezi afectiunea asta acum, pe viitor vei dezvolta o agorafobie de toata frumusetea de care nu mai scapi (asa ca nu e de joaca).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine e sa consulti un medic! Si el iti va prescrie o reteta cu vitamine/tratament pentru nevoile tale. O zi buna!

| almirock a răspuns:

Atacurile de panică, o dată cu trecerea prin viață, adică cu înaintarea în vârstă, pot duce la diferite probleme psihologice mai mult sau mai puțin grave... Ai vorbit în principal cu părinții tăi despre asta? Ei ar trebui să fie primii care te-ar putea ajuta!

| Mexx99 explică (pentru almirock):

Da,am vorbit cu mama si m-a intrebat daca vreau sa merg la un medic sau ceva..Nu stiu ce sa spun, m-as simtii cam ciudat si prost sa merg la psihiatru.:l

| almirock a răspuns (pentru Mexx99):

Dar eu nu am zis să mergi la un psihiatru, pentru început ai putea expune problema unui medic de familie, el ar ști ce e de făcut.