| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Sa spun pe cât se poate de scurt...
Acum câteva luni începuse o durere în partea dreaptă și aveam greață (nu îmi venise menarha(prima menstruație)) și am fost la medicul de familie, el a zis ca o sa-mi vina. Mi-a venit apoi aveam aceleași dureri în drepta(și în stânga putin) și am fost din nou la medic. Am făcut analize(Sânge, urină, scaun) și mi-a ieșit ca NU am apendicita. Acum....sunt la pubertate, am aproape 14 ani și ma doare uneori la incheietura piciorului(sus), în partea dreaptă a burții, dar nu este constanta, am greata (de zici ca acum vomit), diaree si cam atât. Sper totuși sa nu fie ceva apendicita cronica.
Voi ce ziceți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Greata este de la mancarea grasa, grea sau nesanatosa, pe care o mananci zilnic.
Tine un pic de regim alimentar si dispare greata!
Cat priveste durerea de la stinghia piciorului, poate fiapenticita dar nu este cronica, ca de era cronica aveai dureri foarte mari, tot timpul.

Dupa cum spuneam, manaca mai sanatos si las aprejelile, carnatii, slamurile si alte mancaruri nesatoase.
Da-i macar 2 zile pana de Craciun cu supa de zarzavat si zarzavaturi fierte ca sa nu ai vreo surpiza neplacuta taman de carciun, sa ajungi la urgenta.

Cu menstruatia chiar nu-i nici o graba, ca ai doar 13 anisori si poate veni oricand pana la 17 ani.
Ar trebuii sa vorbesti cu mama ta, ca ea iti poate spune cu exactitate cand iti vine ciclul, ca tu o mostenesti pe ea.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns dar vreau să mai specific odată că am făcut analize și a ieșit totul bine. Deci nu cred că am cum apendicită.

3 răspunsuri:
| Adelina4679 a răspuns:

Buna! Mergi sa-ti faci o ecografie atunci vei afla exact de unde provine durerea

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Adelina4679):

Pai am făcut analize și a zis medicul de familie ca daca în analize nu a ieșit nimic, nu am cum sa am.