| florinalexandrescu a întrebat:

Buna, sâmbătă am sterilizat cățelușa mea in varsta de doi ani. totul ok cu ea, însă ma îngrijorează puțin faptul că stă cu limba pe afară și respiră repede, nu știu dacă este ok, sau nu. Și în somn respira repede. Și uneori puțin greu, Are o jucărie care până acum nici nu o baga in seama, însă acum este nelipsita, nu mai sta fara ea, plânge uneori, are un loc unde sta mereu, acolo unde stătea ea înainte. Mă îngrijorează puțin
Comportamentul, ea se va schimba după această procedură, sau va fi ca înainte? Țin sa menționez că astăzi am fost la doctor și i-a administra antibiotic și antiinflamator. vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fără a te jigni, tu cum te-ai simti dupa asa ceva?

| florinalexandrescu explică (pentru darrio2007):

Pe mine mă îngrijora comportamentul ei, care până acum nu l-a avut. Știu că recuperare poate dura.

| Furnicuta000 a răspuns:

O pisica de 2 ani isi revine mai greu decat una de cateva luni. In plus are loc o schimbare hormonala majora in corpul ei. Pot sa dureze cateva saptamani dau cateva luni pana sa isi revina complet. Medicul ce a zis?

| florinalexandrescu explică (pentru Furnicuta000):

Medicul a spus că este totul ok, însă mă îngrijora comportamentul ei. Mulțumesc! Știu că recuperare poate dura.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru florinalexandrescu):

Eu am dus una la un cabinet local si a zacut vreo 2 saptamani si avea niste dureri...si o cusatura mare pe burta care s-a si infectat, nu ma lasa cu niciun chip sa ii scot firele, a fost ceva groaznic.
apoi am dus una la o campanie de sterilizare si dupa cateva ore mi-a adus-o acasa si zburda de parca fusese la plimbare, abia se observa ca a fost taiata pe burta, era doar un punct rosu.
Deci depinde de pisica dar depinde si de medic ca unii au tehnici mai avansate de sterilizare

| florinalexandrescu explică (pentru Furnicuta000):

Da, va înțeleg perfect. cățelușa mea este ok, se joacă, sare, latră, mănâncă, pe mine mă îngrijora puțin comportamentul, dar am inteles că este ceva normal după această procedură prin care a trecut... Multa sănătate și mulțumesc?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru florinalexandrescu):

Scuze, nu stiu de ce am scris pisica laughing