| 247 a întrebat:

Buna seara! Acum 3 saptamani am aflat ca am helicobacter pylori(pe rezultatul analizei scria slab pozitiv)...
Medicul a prescris 2 antibiotice si Nexium 20mg.
Problema apare la farmacie unde mi s-a dat Nexium de 40mg si mi s-a spus sa-l impart in doua, asta am si facut mai bine de o saptamana, dupa care am aflat ca nu trebuie rupta, sparta, strivita pastila respectiva si ca nu isi mai face efectul, asa ca nu l-am mai luat, am repetat analiza, rezultatul negativ.
Doar ca eu simt ca ma balonez, am arsuri in zona epigastrului uneori, simt ca imi si amorteste zona respectiva si ma si inteapa in jurul coastelor sau in spate.
Din cauza unor intepaturi care apar peste tot, mereu in zone diferite am ajuns sa iau omez si niste calmante...

Medicul de familie imi spune sa iau Nexium pentru 30 de zile, pot sa renunt la Omez fara probleme? Am inteles ca nu trebuie amestecate.
Medicul internist nu imi mai raspunde sad ca sa imi dea mai multe explicatii. Voi merge la un alt medic, dar tocmai miercurea viitoare... Nu-mi vine sa cred cat de mult se pot complica lucrurile si cat de greu decurg, imi vine sa merg la urgente...

Ar trebui sa am si un regim? Am incercat pe cat posibil sa nu imi complic situatia, am baut doar apa si ceaiuri(menta si flori de salcam), am evitat condimentele, muraturile si cu greu portocalele(care nici nu stiu sigur daca e necesar sa fie evitate)... Bananele sunt ok in aceasta situatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Eu stiu ca pentru helicobacter pylori foarte bun este brocoli crud. Dar vezi si tu cum te descurci cu el.

| gabicoo a răspuns (pentru helpforyou):

Omule! Înțeleg faptul că vrei să fii foarte activ și să crești in clasament ca Făt frumos! Nu zic! Majoritatea comentariilor tale sunt pertinente și de multe ori utile! Dar acum ai comis-o! Helicobacter e o bacterie pe care o elimini cu antibiotice și inhibatori ai producției de suc gastric - nu cu broccoli care este o vegetală ce fermentează și agravează aciditatea!
Să fii iubit!
Și ia o pauză! Odihna face bine!

| helpforyou a răspuns (pentru gabicoo):

Nu prea cred.
Nu am zis sa nu trateze cu antibiotice.
Am zis ceea ce am citit si precizez "Eu stiu ca pentru helicobacter pylori foarte bun este brocoli crud. Dar vezi si tu cum te descurci cu el." Deci am spus ce este bun nu ce trateaza. Pentru mine este o diferenta esentiala.

Una este tratamentul si alta ceea ce ajuta.

Poate iti schimbi parerea:

"Alte alimente de ajutor pentru combaterea Helicobacter Pylori

Alimentația este foarte importantă în combaterea infecției cu H. Pylori, iar în acest sens se recomandă adoptarea unei diete care să conțină următoarele:

Alimentele bogate în probiotice, precum cele enumerate mai sus;
Peștele gras, bogat în Omega 3, precum somonul, tonul, heringul, sardinele sau macroul;
Semințele de in și semnintele de chia, și ele bogate în Omega 3;
Fructele de pădure (mure, zmeură etc.)
Legumele crucifere, în special broccoli, dar și varză, conopidă, hrean."

https://www.doc.ro/sanatate/tratament-naturist-helicobacter-pylori

Este cu citat si cu link pentru documentare.

Succes la limba si literatura romana.